11 sprawdzonych sposobów na pracę przez internet

11 sprawdzonych sposobów na pracę przez internet

Praca zdalna to marzenie wielu osób. Nic dziwnego – brak szefa i elastyczne godziny pracy potrafią skusić każdego. Jednak w trakcie poszukiwania ofert przez internet można natknąć się na trefne oferty, które mogą nam przysporzyć wielu problemów, np. dodatkowych kosztów. Z tego powodu zebraliśmy dla was 11 skutecznych i legalnych sposobów na zarabianie online.

Oczywiście każda z poniżej wymienionych profesji wymaga zaangażowania i pewnych umiejętności. Ale nie liczmy na to, że zarobimy normalne pieniądze po prostu siedząc w domu. W dodatku znalezienie pełnometrażowej pracy online w dzisiejszych czasach jest o wiele prostsze niż myślisz.

Poniżej 11 sposobów na zarabianie w domu.

Zacznij prowadzić własnego bloga

Wielu słynnych blogerów utrzymuje się z pisania i publikowania własnych materiałów. Ty również możesz to robić. Wystarczy, że założysz bloga i regularnie umieszczał będziesz na nim ciekawe wpisy.

Zanim jednak przejdziesz do monetyzacji bloga, czeka Cię długa droga. Swój blog musisz wypromować i zbudować wokół niego grupę lojalnych czytelników, którzy będą wspierać Twoje działania. Najlepiej więc znajdź dziedzinę, w której jesteś najlepszy i masz rozległą wiedzę (lub też ciekawe podejście do danego zagadnienia). Następnie poznaj sposoby reklamy i rozszerzaj grono swoich fanów.

Blog możesz promować przy użyciu mediów społecznościowych, a nawet reklamy Google Ads. Dobrą metodą jest również stworzenie wpisu na jakiś gorący temat i zoptymalizowanie go pod SEO. Wielu blogerów jednym takich wpisem „w punkt” zdobyło swoją popularność.

Gdy Twoja publiczność będzie wystarczająco duża możesz rozpocząć współpracę z znanymi markami i pisać artykuły sponsorowane, które reklamować będą konkretne produkty lub usługi. Twój blog to również świetna przestrzeń reklamowa. A nawet miejsce do sprzedawania własnych, oryginalnych produktów.

Kanał na Youtube

To właściwie bardzo podobny sposób do blogowania – z tą jednak różnicą, że nagrywasz filmy zamiast pisać treści. Aby osiągnąć popularność i naprawdę zarabiać na kanale jak w normalnej pracy, trzeba będzie zainwestować w sprzęt dobrej jakości do nagrywania.

Przydatne staną się dla Ciebie kursy nagrywania i montowania filmów. W rozwoju kanału pomoże Ci również poznanie sposobów promocji na Youtubie, tj. tworzenie przyciągających tytułów czy opisów filmów.

W zależności od liczby wyświetleń otrzymasz zapłatę od Youtube. Dodatkowo możesz zarabiać promując produkty lub usługi w swoich filmach, a także – tak jak w przypadku blogowania – sprzedając własne produkty, np. E-booki.

Stwórz własny kurs online

To ciekawy model zarobku dla osób, które posiadają rozległą wiedzę na jakiś temat i potrafią ją w przystępny sposób przekazać. W internecie istnieje sporo platform, które umożliwiają dodanie swoich produktów i ich sprzedaż, np. platforma udemy. Ale możesz również stworzyć własną stronę www typu landing page, na której zaczniesz promować swój kurs. Z pewnością pomoże Ci w tym płatna reklama w Google i mediach społecznościowych.

Otwórz własny sklep internetowy

Niska bariera wejścia i ogromne możliwości zarobkowe – rynek e-commerce zwłaszcza w Polsce rozwija się niezwykle szybko. To czego potrzebujesz to wybór odpowiedniej branży i marketing.

Sklep internetowy możesz prowadzić:

  • przy użyciu platformy do e-commerce, typu Prestashop czy Shopify;

  • stawiając sklep na WordPressie;

  • korzystając z platform typu Allegro lub Etsy bez posiadania własnego sklepu internetowego.

W takim sklepie możesz sprzedawać dosłownie wszystko. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Gary Dahl sprzedawał kamienie, reklamując je jako zwierzaki domowe i zarobił na tym miliony. W tej branży liczy się pomysł i dopasowanie komunikatów marketingowych do grup odbiorców.

Zostań copywriterem

Podobnie jak w przypadku sklepu internetowego bariera wejścia do tego zawodu jest niezwykle niska. Ale stawki również. Jeśli chcesz pozostać w branży i zarabiać godziwe pieniądze, powinieneś się wyspecjalizować. Do wyboru masz:

  • copywriting sprzedażowy;

  • copywritera SEO;

  • social media copywritera;

  • UX copywritera;

  • content writera.

Swoją przygodę z copywritingiem zacznij od przejrzenia ofert pracy na olx czy pracuj.pl. Znajdziesz tam wiele ofert współpracy z agencjami lub większymi firmami w formie zdalnej. Możesz również skusić się na bezpłatne praktyki lub zainwestować w płatne szkolenia z pisania.

Zacznij tłumaczyć teksty

Oferty pracy jako tłumacz online znajdziesz na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. Możesz również zarejestrować się jako niezależnych tłumacz na serwisach, które zajmują się tłumaczeniami tekstów, np. globtra.

Wiele tego typu platform wymaga od użytkownika przedstawienia certyfikatu poświadczającego umiejętności w języku obcym. Dobrze więc wcześniej przystąpić do płatnego kursu z takim certyfikatem. I pamiętaj, że stawki zależą nie tylko od rodzaju tekstu (tekst specjalistyczny będzie droższy), ale także od języka tłumaczenia – za te mało popularne zapłacą Ci więcej.

Zostań redaktorem na portalu internetowym

Interesujesz się jakąś dziedziną tak, że mógłbyś opowiadać o niej godzinami? Poszukaj pracy na portalach specjalistycznych. Aplikuj bezpośrednio przez zakładkę kontakt, pokaż swoje umiejętności, a zyskasz szansę na pracę online z dowolnego miejsca na świecie.

Nie musisz być dziennikarzem, który relacjonuje wydarzenia na żywo. Możesz pisać i publikować specjalistyczne artykuły z zakresu budownictwa, elektroniki, psychologii czy zdrowego żywienia. Musisz tylko pokazać, że znasz się na temacie i potrafisz pisać.

Jeśli płynnie posługujesz się językiem angielskim, takie artykuły możesz publikować na portalach zagranicznych. Wielu właścicieli stron oferuje godziwą zapłatę za stworzenie ciekawego artykułu. Płacą za samo napisanie lub dopiero wtedy, gdy tekst osiągnie minimalną wymaganą przez nich ilość wyświetleń.

Programuj

Praca przez internet jako programista pozwoli Ci naprawdę sporo zarobić. Możesz zostać freelancerem, który współpracuje z dużymi firmami i tworzyć dla nich systemy, gry lub aplikacje. Ale to nie wszystko!

Możesz również zaprogramować własną grę – na komputery czy smartfony – i zacząć ją sprzedawać pod swoim nazwiskiem. Dzięki temu zyskasz popularność i nie tylko zarobisz, ale zyskasz szansę na znalezienie jeszcze lepszych ofert pracy zdalnej.

Programiści mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie, współpracując z firmami nawet spoza Polski. A do komunikacji wystarczy Ci jedynie skype i maile.

Twórz strony www

Wystarczy Ci kurs, który nauczy Cię tworzenia prostych stron na WordPressie, abyś zaczął zarabiać. Ceny wahają się od 500 zł do nawet 15 000 zł na stronę w zależności od umiejętności, doświadczenia projektanta oraz poziomu skomplikowania witryny.

Promuj się na portalach typu olx czy gumtree. Zbieraj pozytywne opinie i zostawiaj dane do siebie w stopkach przygotowanych przez Ciebie stron.

Twórz animacje

Możesz rozpocząć przygodę z pracą zdalną poprzez tworzenie prostych lub bardziej skomplikowanych animacji. Wielu właścicieli witryn chce mieć na stronie głównej krótkie filmy prezentujące w skrócie usługi, które oferują. Możesz również tworzyć animacje w formie filmów video publikowanych na Youtube lub jako przerywniki w grach komputerowych.

To czego potrzebujesz, to znajomość oprogramowania do tworzenia animacji i ukończenie jakiegoś porządnego kursu. Potem liczy się już Twoja kreatywność. Pracy szukaj na portalach z ofertami pracy – olx czy pracuj.pl, a także na stronach zrzeszających freelancerów, takich jak useme.

Udzielaj korepetycji

Ta praca online może być wykonywana za pośrednictwem skype. Nie musisz ruszać się z domu, żeby przekazywać wiedzę. Wystarczy Ci, że odpowiednio się zareklamujesz i zaczniesz zarabiać.

Nie musisz być nie wiadomo jakim ekspertem w tej dziedzinie. Wszystko zależy od tego, komu będziesz udzielał korepetycji. Może będą to dzieciaki ze szkoły podstawowej, a może przygotujesz licealistów do matury z matematyki lub angielskiego?

Praca w domu – wady i zalety

Wiele osób uważa pracę zdalną za coś mało wymagającego. Jest to jednak mylące, gdyż jeśli faktycznie chcemy zarobić, musimy włożyć wysiłek w to, co robimy. Jedyne co odróżnia pracę zdalną od stacjonarnej to miejsce wykonywania obowiązków. Szefem jesteśmy sami dla siebie i dla wielu może się to okazać zgubne.

Wśród zalet pracy z domu często wymieniane są takie czynniki jak:

  • wolność, która charakteryzuje się brakiem jasno określonych godzin pracy;

  • oszczędność czasu (nie musisz stać w korkach oraz nie tracisz czasu na przygotowanie się do wyjścia do pracy – możesz pracować nawet w łóżku);

  • możliwość większych zarobków – w wielu przypadkach, to ile zarobisz zależy tylko od tego, ile będziesz pracował;

  • bliższy kontakt z rodziną – cały czas jesteś w domu, więc możesz jednocześnie pracować i np. opiekować się dzieckiem.

Jednak praca w domu wiąże się również z szeregiem problemów. Jednym z nich jest organizacja pracy. W domu ciężko się skoncentrować, istnieje wiele rozpraszaczy, takich jak telefon, a nawet lodówka. Brak stałych terminów i kontroli ze strony pracodawcy może powodować u niektórych rozleniwienie. Zanim więc zdecydujesz się na pracę zdalną, zastanów się czy taka forma współpracy jest dla Ciebie.

Potrafisz skupić się na wykonywaniu zadań przed biurkiem w domu? Jesteś w stanie poświęcić określoną liczbę godzin codziennie na wypełnianie swoich obowiązków? Jeśli tak, to praca zdalna stoi dla Ciebie otworem.

Kiedy jeszcze praca w domu nie jest dla Ciebie:

  • gdy jesteś ekstrawertykiem i potrzebujesz ciągłego kontaktu z ludźmi (praca zdalna potrafi nawet silnych ekstrawertyków przemienić w odludków i zupełnie zmienić ich osobowość);

  • kiedy masz problem z oddzieleniem obowiązków zawodowych od życia prywatnego (ważne, aby w domu wydzielić sobie osobną przestrzeń do pracy, a osobną do relaksu z rodziną i przyjaciółmi);

  • gdy nie masz motywacji do wykonywania obowiązków i nie potrafisz działać na własny rachunek.

Plusem każdej praktycznie pracy zdalnej jest to, że możesz wypróbować ją, jednocześnie będąc zatrudnionym na pełen etat stacjonarnie w firmie. Dzięki temu efektywniej wybierzesz zawód, który będzie idealny właśnie dla Ciebie – Twoich umiejętności i osobowości.

Dodaj komentarz