Formularz VAT-R: z czego się składa i jak go uzupełnić?

Formularz VAT-R: z czego się składa i jak go uzupełnić?

Jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zarejestrować się jako podatnik VAT? Nie wiesz co wypełnić? Spokojnie, już spieszymy z odpowiedzią. Formularz VAT-R służy nie tylko do zarejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika, ale pozwala także na aktualizację danych w zakresie podatków dotyczących usług lub towarów. Zobacz jak wypełnić formularz VAT-R. 

Jasne czy ciemne pola?

Dokument VAT-R możesz wypełnić bezpośrednio w urzędzie lub przez Internet, co jest dużo wygodniejszą opcją. Formularze online często są szybciej księgowane, ponieważ omija je proces elektronizacji, ponad to zaoszczędzisz czas, który musiałbyś spędzić w kolejce. Jednak bez względu na to, którą opcję wybierzesz (stacjonarną lub online) musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących wypełniania formularza. 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że formularz VAT-R składa się z szarych i białych pól. Wnioskodawca wypełnia tylko jasne pola, ciemne natomiast zarezerwowane są dla urzędnika. Jeśli wypełniasz formularz w wersji papierowej, to pamiętaj żeby pisać drukowanymi literami. Są bardziej czytelne i zmniejszają szansę na błędne odczytanie informacji. 

Punkty w formularzu VAT-R 

Formularz VAT-R składa się z pięciu głównych punktów – A, B, C, D i E. Punkt B rozszerzony jest o podpunkt B1 i B2, natomiast C aż do podpunktu C3. Nie możesz pominąć żadnego pola, każde jest jednakowo ważne, jednak tylko niektóre wymagają wytłumaczenia. W punkcie A określasz jaki jest cel złożenia wniosku: rejestracyjny lub aktualizacyjny. Jeśli pierwszy raz wypełniasz formularz VAT-R to zaznacz opcję rejestracyjną, jeśli uzupełniasz dane, to krzyżyk postaw przy aktualizacji danych. Natomiast w okienku numer 5 “Naczelnik urzędu skarbowego” podaj właściwy dla siebie urząd skarbowy. W przypadku wersji online formularza, urząd będziesz mógł wybrać z listy. 

Punkt B dotyczy danych osobowych podatnika, czego nie musimy nadmiernie wyjaśniać. Bardziej skomplikowany jest punkt C, czyli “Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług”. W tym podpunkcie zaznaczasz okoliczności, które określają Twój obowiązek podatkowy. Jeśli zakładasz działalność pozarolniczą, to jesteś podatnikiem, więc okienko nr 26 zostawiasz puste. Punkt C zawiera jeszcze informację o składaniu deklaracji i wykonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych. 

Punkt D uzupełniasz w przypadku, kiedy chcesz otrzymać pisemne potwierdzenie rejestracji. Pamiętaj jednak, że wymaga ono dodatkowej opłaty, w wysokości 170 zł. Ostatni punkt E, to podpis podatnika, który nadaje dokumentowi ważności. Dlatego nie zapomnij o tym podpunkcie. 

Dodaj komentarz