Biznes muzyczny. Jak zarobić na muzyce

Biznes muzyczny. Jak zarobić na muzyce

Wielu artystów zarabia na swojej pasji. Jest to piękne zjawisko i sytuacja idealna w zawodowym życiu człowieka. Zarobek na tym co sprawia nam przyjemność jest w pewnym rodzaju spełnieniem zawodowym. Mogłoby się wydawać, że muzycy mogą mieć z tym problem. Zdarzają się przecież sytuacje, kiedy ludzie nie mogą znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie, czy też pasji, która może się nim stać, oraz może generować środki pieniężne. Muzyka jest ciężkim biznesem. Istnieje wiele sposobów na zarobek w tego typu aktywności biznesowej, nawet w naszym kraju nie powinniśmy na to narzekać. Granie na weselach, ślubach, prowadzenie wielu imprez, czy też prywatne koncerty to tylko jedne z wielu opcji. Tworzenie swoich treści i zarobek na tym jest już czymś trudniejszym. Tutaj nie wystarczą same umiejętności, lecz też odpowiednia promocja, oraz styl, który pozwoli nam zaistnieć na rynku muzycznym. Nie jest to proste zadanie. Mimo to wiele osób próbuje swoich sił i nawet po swojej pracy zarobkowej, w której spędzają większość dnia idą miejsca, gdzie tworzą muzykę z pasji. Jest to ważne, nawet kiedy nie przynosi zysków pod względem zarobku. Pasja to część naszego wypoczynku i regeneracji. Pozwala nam na zapomnienie o problemach i skupieniu się na czynności, która dodaje nam sił. Każdy z nas powinien mieć tego typu rzecz, która pozwala na relaks. Jeżeli przy tym rozwija nas pod innymi względami, to jest to sytuacja prawie idealna. Muzyka robi to wszystko. To właśnie za sprawą grania można nabyć nowe umiejętności. Poprawa odczuwania emocji i wrażliwości to tylko jedna z wielu pozytywnych stron praktyk muzycznych. Jednak co z zarobkiem i biznesem? Tutaj pieniądze są spore i sumy mogą zdziwić wiele osób, które nie podchodzą do tego typu aktywności jak to prawdziwej pracy. Jest to błąd. Rynek muzyczny jest potężny i daje masę możliwości. Zarobek w zależności od specyfiki wykonywanego zadania różni się od siebie. Można powiedzieć, że muzycy na pełen etat mogą zarobić dużo więcej niż pokazuje średnia w naszym kraju. Trzeba patrzeć na to, że jeżeli rozpatruje się granie np. na weselach to jest to praca w sobotę i niedzielę. Bardzo często będą to dni wolne. Taki muzyk nie ma wtedy własnego weekendu, ale za to może w tym czasie zarobić na prawdę dobre pieniądze. Artysta solowy, który żyje z produkcji muzyki pracuje wtedy kiedy on ma ochotę. Oczywiście nie jest to takie piękne kiedy chce zarabiać. Wtedy musi działać bardzo dokładnie przez okres, który będzie najbardziej atrakcyjny np. pod względem grania koncertów, czy też przygotowania materiału na płytę.

Muzyk do wynajęcia

Praca osoby, która gra za pieniądze nie jest proste. Trzeba w tego wypadku zapomnieć o graniu własnego materiału. Należy dostosować się tylko do tego co proponuje nam klient. Nie można w takiej sytuacji negocjować. To klient płaci nam za wykonanie danego zadania. Nasze kompetencje w tym temacie są często sprawdzane występem próbnym. Oglądanie nagrań z naszym udziałem właśnie pod względem muzycznym. Klienci często kierują się naszym stylem, oraz po prostu możliwościami. Nie można na początku oczekiwać zbyt wiele. Każdy muzyk musi zacząć od niezbyt udanego etapu, który z czasem będzie tylko lepszy. Bycie dobrym w czymś w takim stylu wymaga masy pracy i doświadczenia, którego nikt nie widzi. Granie w domu, oraz poznawanie danych technik na własną rękę jest częścią tego zawodu. Wiele osób tego nie widzi i nie docenia tego faktu. Jest to okres przygotowania jak w każdej innej pracy. Tylko w tym wypadku nie można liczyć na żadne zaświadczenie od firmy. Trzeba po prostu dobrze zaprezentować się na scenie i w ten sposób udowodnić wartość.

Własna płyta

Granie i promocja własnego materiału nie jest proste. Wszystko musi tutaj być podparte pasją, która będzie naszą motywacją do działania. Na samym początku musimy zdobyć potrzebne umiejętności, które pozwolą nam na realizację naszych planów związanych z graniem autorskich kawałków i promowanie ich w sieci. Kiedy już mamy pierwsze nagrania to musimy zacząć ich promocje. Pomocne mogą być w takim przypadku grupy na różnego rodzaju platformach, gdzie młodzi muzycy promują swoje treści. Nie będzie to idealny sposób na zdobycie fanów, ale zawsze będzie to znacznie lepsze niż nie zrobienie niczego w tym kwestii. To właśnie fani będą później jednym z powodów dalszego tworzenia, dla nich będziemy robić kolejne piosenki i później grać koncerty. Konieczne do tego będzie posiadanie kont na różnych portalach, gdzie będziemy mogli utrzymywać z nimi kontakt i przekazywać ważne informacje dotyczące naszej działalności. Na samym starcie problemem mogą być też zakupy. Sprzęt muzyczny jest drogi i tego nie da się ukryć. Trzeba mieć na czym ćwiczyć i w ten sposób rozwijać się.

Sprzęt

Niestety w tej kwestii nie ma dobrych wieści. Ceny instrumentów i ogólnego sprzętu muzycznego nie są niskie. Nie ma tutaj mowy o kupowaniu samych nowych artykułów muzycznych na starcie. Warto jest zajrzeć na portale z używanymi rzeczami, gdzie za małe pieniądze można czasami znaleźć coś co będzie w stanie zaspokoić nasze potrzeby muzyczne. W temacie sprzętu jest tak, że z czasem ma się go coraz więcej. Można oczywiście pozbywać się niepotrzebnych już przedmiotów, ale zawsze stanowią one dodatkowy sprzęt, który można użyć. Tutaj wszystko zależy od podejścia ich właściciela. Z czasem będziemy mogli zainwestować z dobrej jakości sprzęt, który pozwoli nam grać na dużo wyższym poziomie pod tym względem. Jakość naszych nagrań i występów jest bardzo ważna. Nie można na początku oczekiwać, że będzie ona wysoka. Jednak kiedy pojawią się możliwości to warto jest z nich skorzystać. Bardzo często ludzie, którzy nie znają się na muzyce oceniają zespół po jakości ich nagrań i występów, ale nie samej warstwy muzycznej. Jest to ciekawe i można skorzystać z tego rodzaju sposobów na lekkie oszukanie widzów. Mówi się że jakość zawsze się obroni. Być może jest w tym trochę prawdy. Warto jest jednak dodać do tego sporo ćwiczeń i poświęcenia. Wtedy nie ma szans na występy, których będziemy się wstydzić po kilku latach.

Wesela

Zespół weselny ma za zadanie sprawić, że podczas tego wyjątkowego dnia goście będą bawić się przez całą noc. Dobrze zapamiętane wesele to takie, na którym była dobra muzyka. Jest to duże zadanie i ciężka realizacja, ale możliwa i wiele zespołów działa właśnie w tego typu sposób. Ilość piosenek, które zagra dana ekipa musi być duża. Trzeba przecież przez całą noc zapełnić czas zabawy danymi utworami. Ich wybór często zależy od pary młodej, która wraz z gośćmi wybierze piosenki, które najbardziej ich interesują. Gusta różnią się u każdego i tutaj wszystko będzie zależało od podejścia do sprawy. Czasami zespół jest w stanie zagrać dosłownie wszystko i to na pewno ma spore znacznie jeżeli chodzi o późniejszą wypłatę. Jest to praca najczęściej o późnych porach. Dzień zaczyna się od przewiezienia sprzętu. Zespoły często muszą jechać bardzo pojemnym samochodem, żeby przewieźć cały sprzęt. Jest tego dużo i często im więcej osób, tym więcej mają rzeczy. Potem trzeba to wszystko rozstawić i zrobić próbę. Jakość dźwięku jest bardzo ważna. Wszystko musi być dobrze słyszalne dla gości na parkiecie. Nie można zapominać, że to wszystko jest robione dla nich i to oni mają się dobrze bawić. Potem przychodzi czas na granie. Zazwyczaj jest to kilka piosenek i chwila przerwy. Cała noc grania potrafi wykończyć każdego. Nie jest to coś prostego i wiele osób nie nadaje się do tego typu pracy. Trzeba mieć dobry kontakt z obcymi co też nie jest proste. Jednak jak widać warto. Największą motywacją są tutaj pieniądze, które potrafią być na prawdę dobre. Kilka tysięcy dla zespołu za noc to standard. Dobre zespoły mogą na prawdę zarobić spore sumy na graniu. Nie ma się co oszukiwać, że muszą reprezentować dobrą jakość i dawać bardzo mocne występy. W samej sieci i portalach o tematyce imprez weselnych, lub tego typu spotkań można znaleźć całe strony z ogłoszeniami właśnie od zespołów weselnych, które czekają tam na nowych klientów. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie odnośnie promocji. Tego typu strony są bardzo dobrym rozwiązaniem i wręcz bez nich może być ciężko o klientów. Granie przez cały czas jest męczące i wiele osób wypala się muzycznie. Trzeba jak w każdej pracy rozdzielić to na aktywność zarobkową i późniejszy odpoczynek. Bez tego nie można zdrowo funkcjonować. Zawsze regeneracja musi być brana przez nas pod uwagę. Nie można robić cały czas tego samego i potem oczekiwać, że będzie to dla nas przyjemne. Wypoczynek jest konieczny i bez niego na dobre efekty naszej pracy.

Muzyka potrafi przynieść spore zyski. Nie można jednak patrzeć na to jak na łatwy zarobek. Trzeba wkładać w to serce, oraz masę pracy. Poświęcenie czasu, oraz wkład pieniężny są konieczne. Najpierw musimy nauczyć się odpowiednio grać i dopiero potem myśleć o zarobkach. Można powiedzieć, że dla wielu osób będzie to bardzo długi proces, który może nie przynieść oczekiwanego wyniku. Będzie to na pewno wspaniała przygoda, która doda trochę charakteru w naszym życiu. Zawsze można robić to przecież dla czystej przyjemności. Granie muzyki jest cudownym doświadczeniem, które dobrze wpływa na nasze postrzeganie świata i emocje. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to też dobry biznes i połączenie pasji z graniem jest czymś o czym marzy wielu muzyków. Jest to do osiągnięcia. Trzeba dużo pracować i czekać potem na zyski i okazje, które na pewno pojawią się. Jest to też spore wyzwanie, które daje masę pozytywnych wrażeń. Interakcja z ludźmi podczas koncertu, czy też spotkanie z fanami niezwykle dobre wydarzenia, które będą miały na nas bardzo dobre znacznie pod względem dodatkowej siły do pracy. Wszystko przyjdzie jednak z czasem. Warto jest poświęcać się czemuś co się kocha. Może pewnego dnia przynieść to bardzo dobry zysk. To właśnie robienie takiej czynności, która daje nam pozytywne emocje w wolnym czasie jest jedną z rzeczy, którą musimy robić w życiu. Nawet jeżeli nie przynosi to zysków pod względem pieniędzy na naszym koncie. Warto o tym pamiętać i oddać się pasji.

Dodaj komentarz