Czy zmywarka się opłaca? Mówi się, że oszczędza wodę, prąd i czas – Sprawdźmy to

Czy zmywarka się opłaca? Mówi się, że oszczędza wodę, prąd i czas – Sprawdźmy to

Ach, radość z ręcznego mycia naczyń. Powszechna jest opinia, że to czynność, która nie należy do przyjemnych. Pytanie jednak – ile kosztuje ręczne mycie naczyń i czy zmywarka się opłaca? Czy zmywarka naprawdę sprawia, że oszczędzamy wodę, energię i czas?

Każdego dnia mamy wiele obowiązków do zrealizowania, niekiedy brakuje nam czasu na rozwijanie swoich pasji czy też dodatkowych umiejętności. W tym artykule dowiesz się czy zmywarka pozwoli na ograniczenia rachunków i oszczędzenie czasu. Pod lupę weźmiemy koszty energii, wody, średni koszt zakupu zmywarki. Co więcej, sprawdzę czy koszt takiego urządzenia się zwróci żeby konkretnie odpowiedzieć na pytanie czy zmywarka się opłaca?

Czy zmywarka się opłaca? Jakie są ceny?

Prawdopodobnie jak większość ludzi zwracasz uwagę na ceny i nie poświęcasz zbyt wiele uwagi domowym sprzętom. Zadaniem zmywarki jest tylko umycie naczyń, prawda? Nieprawda. Zmywarki to skomplikowane urządzenia, które, według powszechnych opinii oszczędzają prąd, wodę i czas. Ile kosztuje zmywarka? Sprawdziłem ceny zmywarek w sklepie z elektroniką i sprzętami do domu, oscylują one w granica od 999 zł do 5199 zł. Różnią się wielkością, klasą energetyczną, marką, kolorem, sposobem montażu. Dla potrzeb tego artykułu odpowiemy na pytanie opierając się na trzech modelach w trzech różnych kategoriach cenowych.

Ile prądu i wody zużywają poszczególne modele na jeden cykl mycia?

Najtańsza zmywarka za 999 zł:

 • zużycie wody: 13 litrów
 • zużycie prądu: 0,94 kWh
 • klasa energetyczna: E
 • Wymiary: 60 x 85 x 60 cm
 • Pojemność: 13 kompletów

Zmywarka za 1999 zł:

 • zużycie wody: 9,5 litra
 • zużycie prądu: 0,73 kWh
 • klasa energetyczna: C
 • Wymiary: 60 x 84,5 x 60 cm
 • Pojemność: 12 kompletów

Zmywarka za 5199 zł:

 • zużycie wody: 9,5 litra
 • zużycie prądu: 0,65 kWh
 • klasa energetyczna: B
 • Wymiary: 60 x 84,5 x 60
 • Pojemność: 14 kompletów

Podane dane odnośnie zużycia energetycznego dotyczą średniego zużycia w trybe EKO – dane udostępnił producent.

zmywarka czy sie oplaca(2)

Przy tworzeniu powyższego zestawienia wybierałem zmywarki, które użytkowane są w gospodarstwach domowych – unikałem sprzętu, którego głównym przeznaczeniem jest intensywna praca w np. restauracji. Z powyższego wynika, że im droższa zmywarka, tym mniejsze zużycie. Czy zmywarka się opłaca? Na podstawie powyższych danych można stwierdzić, że za wcześnie żeby odpowiedzieć – należy najpierw zapoznać się z cenami wody, prądu i sprawdzić ile wody zużywa mycie ręczne.

Pojemność zmywarki określona jest na podstawie ilości kompletów, które można umyć jednocześnie – przez jeden komplet rozumiemy: jeden duży talerz obiadowy, jeden głęboki talerz, jeden talerz deserowy, nóż, dużą łyżkę, widelec, małą łyżeczkę, szklankę, filiżankę oraz kieliszek na wino.

Czy zmywarka się opłaca? – Ile kosztuje woda?

Koszt wody jest różny w zależności od województwa – w celu przygotowania odpowiedzi na pytanie czy zmywarka się opłaca skorzystam ze średniej stawki według Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie, która wynosi 12zł za metr sześcienny. Należy mieć jednak na uwadze, że do ceny wody doliczona została opłata za ścieki.

Metr sześcienny wody to 1000 litrów, czyli na potrzeby artykułu za cenę wody przyjmę kwotę 0,012 zł za litr.

Źródło: wody.gov.pl

Czy zmywarka się opłaca? – ile kosztuje prąd?

Cena prądu zależna jest od operatora, co więcej – na jej koszt wpływają stawki dystrybucyjne, stałe opłaty oraz cena sprzedaży przez dostawcę.

Na podstawie danych z 17.12.2021 przekazanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) ceny wyglądają następująco:

Ceny 1kWh energii elektrycznej w grupie taryfowej G11 – 5% VAT

Operator Cena za 1kWh (5% VAT)
Tauron 0,64 zł
Energa 0,70 zł
Enea 0,63 zł
PGE 0.68 zł
E.ON 0,59 zł

 

Ceny 1kWh energii elektrycznej w grupie taryfowej G11 – 23% VAT
Operator Cena za 1kWh (23% VAT)
Tauron 0,75 zł
Energa 0,82 zł
Enea 0,74 zł
PGE 0,80 zł
E.ON 0,69 zł
Źródłohttps://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/4004,Taryfy-opublikowane-w-2021-r.html

Czy zmywarka się opłaca? – ile kosztują podstawowe detergenty

Nikogo nie zaskoczę informacją, że działanie zmywarki nie opiera się wyłącznie na podstawowych mediach. Do jej funkcjonowania potrzebne są podstawowe środki takie jak tabletki do zmywarki, sól do zmywarki oraz płyn do nabłyszczania naczyń.

Płyn do nabłyszczania zmywarki to koszt około 20zł i jedno opakowanie wystarczy na około pół roku. Koszt soli do zmywarki renomowanego producenta to 25 zł za 4 kg produktu. W zależności od modelu takie opakowanie powinno wystarczyć na około osiem miesięcy, przy założeniu, że zapas soli uzupełniamy co 4 tygodnie. Ten sam producent oferuje również tabletki do zmywarki w cenie 54 groszy za sztukę przy zakupie promocyjnego opakowania. O ile koszt tabletki bezpośrednio wpływa na koszt każdego cyklu tak dodatkowe detergenty to koszt, który wpływ ma dopiero przez pryzmat roku i wynosi około 80 zł.

Klasa energetyczna a opłacalność zmywarki

Przy zakupie sprzętu do gospodarstwa domowego, wielu z nas nawet nie myśli o różnicach w cenie prądu, wody, gazu czy czasie eksploatacji. Z reguły producenci określają gwarantowany okres, w którym sprzęt będzie funkcjonował poprawnie. Przeważnie wynosi on kilka lat, ale są też firmy, które przewidują gwarancje wieloletnią. Jeśli chodzi o prawny okres gwarancji to na terenie Europy wynosi on dwa lata. Dlatego też przy szukaniu odpowiedzi na to czy zmywarka się opłaca pomyśleć o ewentualnej eksploatacji urządzenia.

Czym jest klasa energetyczna

Dziś nasza cywilizacja jest całkowicie uzależniona od paliw kopalnych, które zasilają nasze domy, transport, przemysł i gospodarkę. Sama ilość zużywanych przez nas paliw kopalnych ma tragiczne konsekwencje zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Sprzęt do gospodarstwa domowego wykorzystuje znaczną ilość energii przez pryzmat całego roku – warto więc zapoznać się z informacją odnośnie tego czym jest klasa energetyczna i jaki ma wpływ na to jaka jest cena używania zmywarki do naczyń.

Klasa energetyczna to termin określający ocenę efektywności energetycznej. Jest ona określana na podstawie takich czynników jak roczne zużycie energii elektrycznej oraz stosunek do standardowych wartości odpowiadających najbardziej powszechnym modelom urządzenia. Etykieta podaje te informacje w kilowatogodzinach (kWh). Konieczność wprowadzenia tego systemu etykietowania wynika z dyrektyw UE.

Jaka klasa energetyczna jest najlepsza

Aktualnie wyróżniamy siedem klas energetycznych – od G do A, gdzie A to wartość najwyższa, najbardziej ekologiczna. Klasa energetyczna G natomiast będzie oznaczać, że produkt zużywa znaczne ilości energii elektrycznej co może skutkować wysoką nieopłacalnością przez pryzmat dłuższego okresu korzystania.

Czy warto kupić zmywarkę z dobrą klasą energetyczną

Wybór sprzętu domowego, który charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną może względnie wpłynąć na cenę rocznego korzystania z określonego sprzętu. Te wartości mogą wynosić jednak około kilkudziesięciu złotych. W przypadku, gdy różnica między sprzętem o klasie A czy C wynosi kilka tysięcy złotych to należy podejść do sprawy z głową i w pierwszej kolejności rzucić okiem na koszt używania zmywarki przez pryzmat trzystu sześćdziesięciu programów myjących i obliczyć koszt roczny – różnica da nam odpowiedź na to czy warto dopłacać do droższego sprzętu o wysokiej klasie energetycznej, czy warto kupić zmywarkę ze średniej półki.

zmywarka czy sie oplaca(2)

Czy zmywarka się opłaca? Policzmy

Do odpowiedzi na to pytanie mamy przygotowane następujące dane, koszt wody przyjmę jako 0,012zł za litr oraz uśredniony koszt prądu to 0,70 zł za każdą kilowatogodzinę (kWh).

Ceny detergentów zgodnie z powyższymi ustaleniami wynoszą około 55 groszy na każdy cykl. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przeważa głównie koszt tabletki do zmywarki – nabłyszczacz oraz sól do zmywarki łącznie wynoszą około 80 zł rocznie.

Najtańsza zmywarka za 999 zł:

 • zużycie wody: 13 litrów
 • zużycie prądu: 0,94 kWh
 • Pojemność: 13 kompletów
 • Łączny koszt cyklu: 0,156 zł + 0,658 zł + 0,55 zł = 1,36 zł

Zmywarka za 1999 zł:

 • zużycie wody: 9,5 litra
 • zużycie prądu: 0,73 kWh
 • Pojemność: 12 kompletów
 • Łączny koszt cyklu: 0,114 zł + 0,51 zł + 0,55 zł = 1,17 zł

Zmywarka za 5199 zł:

 • zużycie wody: 9,5 litra
 • zużycie prądu: 0,65 kWh
 • Pojemność: 14 kompletów
 • Łączny koszt cyklu: 0,114 zł + 0,45 zł + 0,55 zł = 1,11 zł

Obliczenia, które przedstawiają koszt użytkowania zmywarki są następujące:

Model najtańszy:

W przypadku modelu dostępnego za 999 zł koszt cyklu wyniesie 1,36 zł na co wpływ mają: woda 0,156 zł, prąd 0,658 zł oraz stały koszt tabletki wynoszący 55 groszy.

Model ze średniej półki cenowej:

Ten rodzaj zmywarki oprócz standardowego kosztu tabletki wynoszącego 55 groszy pobiera dodatkowo 0,114 zł za wodę oraz 0,51 zł za prąd co łącznie wynosi 1,17 zł za cykl.

Model wysokiej klasy:

Zmywarka skierowana do osób ze znacznym funduszem na zakup wysokiej klasy sprzętu będzie kosztować, oprócz tabletki w cenie 55 groszy prąd w kwocie 0,45 zł oraz wodę w cenie 0,114 zł co sprawi, że łączny koszt cyklu sprzętu tej klasy wyniesie 1,11 zł.

Ile kosztuje zmywarka w ciągu roku użytkowania

Na podstawie zrealizowanych obliczeń można teraz przeliczyć czy zmywarka się opłaca, biorąc pod uwagę koszt używania zmywarki u przeciętnych użytkowników. Dla potrzeb artykuły przyjmę więc, że singiel będzie używał zmywarki 3 razy w tygodniu, rodzina 2-osobowa 5 razy w tygodniu natomiast rodzina 4-osobowa codziennie, czyli siedem razy w tygodniu.

Do obliczeń kosztów przyjmę ceny używania modelu zmywarki ze średniej półki cenowej, którego jeden cykl kosztuje 1,17 zł.

Użytkownik Tygodniowa ilość cykli Roczna ilość cykli Roczny koszt detergentów Koszt łączny
Singiel 3 156 80 zł 262,52 zł
Rodzina 2-osobowa 5 260 120 zł 424,20 zł
Rodzina 4-osobowa 7 364 160 zł 585,88 zł

 

 

 

 

 

 

Należy mieć jednak na uwadze, że przedstawione obliczenia są uśrednione i są zależne od kosztów prądu i wody w danym województwie. Na cenę użytkowania wpływają także używane tabletki do zmywarki i detergenty takie jak płyn do nabłyszczania i sól do zmywarki.

Czy zmywarka się opłaca? Podsumowanie

Podsumowanie zacznę od stwierdzenia, że zmywarka do naczyń jest genialnym urządzeniem. Początki funkcji mycia naczyń sięgają czasów starożytnych Egipcjan, którzy piaskiem usuwali resztki jedzenia z naczyń do jedzenia. Pierwsze mechaniczne naczynie zostało wynalezione w połowie XVII wieku i był to po prostu stojak, przez który mogła spływać woda. Mimo upływu czasu i rozwoju technologii, nawet dziś większość ludzi nie ma ich w swoich domach czy mieszkaniach. Wielu zastanawia się nad tym czy zmywarka się opłaca i bez wątpienia mogę odpowiedzieć, że tak – zmywarka się opłaca.

Wpływ ma na to fakt, że w obliczeniach nie ująłem dokładnej ilości kompletów – to jest kwestia bardzo indywidualna. W niektórych gospodarstwach domowych koszt używania zmywarki może wynieść mniej niż 10 zł miesięcznie. To bardzo małe koszty jak na ilość umytych naczyń, nawet jeśli założymy, że za podstawową kwotę, która wyniosła 1,17 zł uda się umyć 10 kompletów naczyń to dam nam to aż: 10 dużych talerzy obiadowych, 10 głębokich talerzy na zupę, 10 talerzy deserowych, 10 kompletów sztućców, 10 szklanek, 10 filiżanek oraz 10 kieliszków na wino.

 

Dodaj komentarz