Wielu z nas decyduje się dziś na założenie strony, co oczywiście w wielkim stopniu dziwić nie może. Jednakże stawiając na stronę internetową, nie może nie pomyśleć o jej prowadzeniu, co wcale nie jest takie proste, jakby się nam mogło wydawać. Przede wszystkim musimy w tym miejscu podkreślić, że aby było to możliwe, musimy zdecydować się na specjalistyczny system zarządzania treścią, który pozwoli na aktualizację witryny. Taki system od angielskiego znany jest jako CMS (Content Management System).
Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, że wyróżniamy dwa rodzaje CMS-ów. I tak w pierwszej kolejności są to systemy o otwartym kodzie źródłowym, które możemy także rozpatrywać jako systemy całkowicie lub choć po części darmowe. I wcale nie jest powiedziane, że są one słabe, bo jest zupełnie inaczej. Są naprawdę praktyczne, a do tego bardzo szeroko rozbudowane. Poza tym korzystając z takich systemów w razie pojawienia się jakichś problemów, będziemy mogli szybko się ich wyzbyć, ponieważ w sieci nie brakuje poradników, które ich dotyczą.
Drugim rodzajem są systemy o zamkniętym kodzie źródłowym. Te są wykonywane przez programistów na specjalne życzenie zleceniodawcy. W związku z tym mają o wiele mniej rozszerzeń i wtyczek. Także i w aspekcie pomocy nie znajdziemy takiego wsparcia jak w przypadku systemów darmowych.
Niemniej jednak nie jest powiedziane, że nawet darmowe skrypty CMS będą w całości darmowe. Nic z tych rzeczy. I tak za ich wdrożenie zapłacimy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z pewnością zadajecie sobie pytanie, skąd takie wysokie i różnorodne ceny? Otóż wszystko zależy od tego, jak skomplikowany jest to CMS i czego od niego oczekujemy. Im więcej zmian muszą wprowadzić programiści, tym więcej za niego zapłacimy.
Jeżeli nasza strona ma być skomplikowana to dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie całego systemu CMS specjaliście lub wykupienie już gotowego rozwiązania.