Stojąc przed problemami natury prawnej, najczęściej czujemy się bezbronni. W teorii prawo powinno być skonstruowane tak, żeby każdy obywatel bez problemu mógł je zinterpretować. Jednak doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie na odwrót. Polskie prawo jest skomplikowane i trudne do analizy. Szczególnie jeżeli nie jesteśmy znawcami tematu. Dlatego w przypadku problemów prawnych sięgamy po pomoc osób wykwalifikowanych w tym kierunku – adwokatów. Warto natomiast pamiętać, że adwokat adwokatowi nierówny. Czym kierować się przy wyborze adwokata? Zobacz, Adwokat Otwock.
Doświadczenie i wykształcenie
Czy warto zwracać uwagę na wiek adwokata? Tutaj co osoba, to inna opinia. W przypadku starszych adwokatów wychodzimy z założenia, że mają oni szerokie doświadczenie. Lata pracy w zawodzie przekładają się na umiejętność radzenia sobie ze skomplikowanymi sprawami. Dlatego też wiele osób woli sięgać po usługi starszych i doświadczonych adwokatów. Takie kryterium wyboru ma swoje uzasadnienie i jest logiczne. Jednak nie warto z góry wykluczać także młodszych specjalistów. Osoby, które dopiero zaczynają w zawodzie, bardzo często podwójnie angażują się w sprawę klientów, żeby wykazać swoje umiejętności.
Dużo ważniejszym kryterium jest wykształcenie. Prawo jest zawiłą i skomplikowaną dziedziną. Wymaga wielu lat nauki i przyswajania kodeksów, ustaw i ich interpretacji. Dobry adwokat będzie miał ukończone studia prawnicze oraz posiadał odpowiednie certyfikaty. Wykształcenie oraz doświadczenie adwokata możemy sprawdzić na stronie internetowej. Kancelarie zamieszczają informacje o wykształceniu swoich pracowników, więc jest to łatwa rzecz do odnalezienia.
Specjalizacje adwokata
Mimo chęci i lat nauki ciężko jest być specjalistą w każdej dziedzinie. Dlatego, zanim wybierzemy konkretnego adwokata, sprawdźmy w jakich dziedzinach jest on specjalistą. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zajmie się on naszą sprawą i będzie w stanie nam doradzić. Na przykład bardzo dobry adwokata specjalizujący się w prawie rodzinnym nie sprawdzi się w sprawach karnych. I na odwrót. Wybierając adwokata, zawęźmy więc nasze poszukiwania do kancelarii, które zajmują się dziedziną naszego problemu.
Opinie oraz podejście do klienta
Załóżmy, że już znaleźliśmy specjalistę w dziedzinie, która nas interesuje. Jednak nie jesteśmy pewni, czy współpraca będzie owocna. Powierzanie swoich problemów natury prawnej to trudne i nierzadko intymne doznanie. Dlatego najlepiej czujemy się w towarzystwie adwokata, który angażuje się naszą sprawę oraz ma wspierające podejście do klienta. Jak sprawdzić, czy dany adwokat właśnie taki będzie? Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii o danej kancelarii. Nie ma rzetelniejszego źródła niż opinie innych klientów. Możemy się z nich dowiedzieć, jak wygląda współpraca z adwokatem oraz jakie ma podejście do klienta. Zawsze możemy się także zgłosić na wstępną konsultację i samodzielnie ocenić, czy adwokat nam odpowiada.