Nawet, jeśli ktoś nie interesuje się szczególnie nowymi technologiami czy finansami, zapewne nieraz w ostatnich latach spotkał się z określeniem “kryptowaluty”. Pojawia się ono w różnych miejscach, od codziennych konwersacji, przez telewizję i duże magazyny, po serwisy społecznościowe i internetowe fora.
Poniżej pokrótce wyjaśnimy, co właściwie kryje się pod tym określeniem i do czego rzeczone kryptowaluty służą. Warto to wiedzieć, ponieważ kto wie – być może większość z nas pewnego dnia będzie używać ich na co dzień.
Kryptowaluty – czym są i jakie mają zastosowanie?
Jak sugeruje już sama nazwa, kryptowaluty są środkami płatniczymi. Nie są jednak obsługiwane przez krajowe czy kontynentalne banki centralne, a opierają się na zasadzie decentralizacji. W dużym skrócie, wszystkie transakcje wykonane przy pomocy kryptowalut są z jednej strony publiczne, a z drugiej – anonimowe, ponieważ można je powiązać tylko z określonym portfelem kryptowalutowym, ale nie, w przeciwieństwie do konta w banku, z konkretną osobą.
Anonimowość, bezpieczeństwo, elastyczność – takie zalety mają kryptowaluty, natomiast mają oczywiście również swoje złe strony, takie jak brak stabilności. Ich kurs potrafi zmieniać się znacznie bardziej diametralnie niż w przypadku walut czy akcji na giełdzie, chociaż są oczywiście wyjątki od tej reguły. Gwałtowne zmiany kursu mają jednak też swoje dobre strony, ponieważ przy odrobinie szczęścia i wiedzy na temat mechanizmów działania rynku można dzięki nim wyjść na duży plus.
Zapłatę w formie kryptowalut przyjmuje spora ilość sklepów i usługodawców, chociaż jeszcze oczywiście nie wszyscy. W razie potrzeby istnieje możliwość zamiany kryptowalut na “prawdziwe” pieniądze, więc nie jest to duży problem.
Czy inwestycja w kryptowaluty się opłaca?
Osoby, które zainwestowały w Bitcoina, kiedy ten warty był zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt dolarów (a nie kilkadziesiąt tysięcy, jak obecnie), w niektórych przypadkach zdołały nawet zostać milionerami. Obecnie oczywiście sytuacja jest już nieco inna (i próg wejścia jest znacznie wyższy), ale wciąż jest to inwestycja o dużym potencjalne. Wiąże się ona jednak ze sporym ryzykiem.
Sukces nie jest gwarantowany (chociaż też nie jest niemożliwy), dlatego należy trzymać się pewnych zasad, aby uniknąć kłopotów. Przede wszystkim należy inwestować tylko takie kwoty, które jest się w stanie stracić bez poważnych konsekwencji. Dodatkowo, przed wykupieniem dowolnej kryptowaluty należy zrobić dobry research. W ostatnich latach miało miejsce wiele oszustw, więc trzeba być ostrożnym i nie kupować pierwszej lepszej kryptowaluty, o której nagle zrobiło się głośno.