Doradca podatkowy – jak nim zostać?

Doradca podatkowy – jak nim zostać?

Zastanawiasz się nad wykonywaniem w przyszłości zawodu doradcy podatkowego? Podczas nauki do egzaminu na doradcę podatkowego bez wątpienia przydadzą Ci się specjalnie stworzone w tym celu testy przygotowujące – https://testypodatkowe.pl/. Z poniższego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, aby poprawnie przejść drogę do zostania specjalistą z dziedziny podatków. 

Doradca podatkowy – jak nim zostać?

Zawód doradcy podatkowego w Polsce to przede wszystkim stabilna i dobrze płatna praca. Jeśli posiadasz odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu, nie zastanawiaj się! Już dzisiaj podejmij niezbędne kroki w celu pozostania doradcą podatkowym. Czym zajmuje się doradca podatkowy? Przede wszystkim udziela porad w związku z obowiązkiem podatkowym, prowadzi księgi podatkowe czy sporządza zeznania podatkowe. Aby jednak móc pełnić zawód doradcy podatkowego, konieczne jest uzyskanie wpisu na listę doradców podatkowych, na co jasno wskazuje obowiązujące prawo. Jaką drogę musi przejść kandydat na doradcę podatkowego? Przeczytaj poniższy artykuł!  

Wymagania

Osoba chcąca zostać doradcą podatkowym musi liczyć się z koniecznością spełniania kilku niezbędnych warunków. Doradca podatkowy musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z pełni praw publicznych i odznaczać się nieskazitelnym charakterem. Kolejnym istotnym wymaganiem jest posiadanie wyższego wykształcenia. W tym celu warto zdecydować się na studia, które wyposażą kandydata w niezbędną w pracy doradcy podatkowego wiedzę. Osoba pracująca w tym zawodzie musi bowiem doskonale znać się na prawie podatkowym (zarówno krajowym, jak i międzynarodowym), prawie celnym, dewizowym i karnym skarbowym. Oprócz tego powinien znać zasady prowadzenia ksiąg podatkowych oraz przebieg postępowania administracyjnego czy kontroli skarbowej. 

Egzamin na doradcę podatkowego

Niezbędnym krokiem jest również egzamin przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. W tym celu musimy przygotować się na dwie części: ustną i pisemną. Warto wtedy skorzystać ze specjalnie skonstruowanych materiałów i próbnych testów, które doskonale przygotują nas do egzaminu. Uzyskanie pozytywnego wyniku z testu pisemnego uprawnia do przystąpienia do części ustnej. To jednak nie wszystko. Przyszły doradca podatkowy musi odbyć 6-miesięczne praktyki zawodowe w wymiarze 8 godzin tygodniowo. W tym czasie kandydat może sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda praca w tym zawodzie i przekonać się, czy na pewno bez problemu poradzi sobie na tym stanowisku. Wtedy również uczy się stosować zdobytą wiedzę w praktyce. 

Dodaj komentarz