Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach wydobywający z klimatyzacji w domu potrafi uprzykrzyć życie. Co z tego, że w sypialni panuje upragniony chłód, skoro Twój nos odczuwa dyskomfort. Jaka jest tego przyczyna? Za nieprzyjemny zapach z klimatyzacji najczęściej odpowiadają grzyby i pleśń, które pojawiają się, kiedy urządzenie jest zanieczyszczone. Klimatyzatory generują dużo wilgoci, która jest doskonałym środowiskiem dla grzybów, pleśni i bakterii. Przed nieprzyjemnym zapachem powinno Cię uratować regularne czyszczenie filtra oraz samego klimatyzatora. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić. Jeśli jesteś interesuje Cię klimatyzacja Pruszków – montaż, serwis czy naprawa.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu

Nieprzyjemny zapach świadczy o obecności grzybów i pleśni w klimatyzatorze. Kiedy urządzenie pracuje, generuje wilgoć. Przez klimatyzator przechodzi też powietrze, w którym znajdują się liczne, niewidoczne dla oka zanieczyszczenia. Jeśli zaczną osiadać na urządzeniu, a Ty nie zadbasz o jego regularne oczyszczanie, stworzy się środowisko przyjazne grzybom, które będą zalegać na parowniku (chłodnicy).

Niestety nie tylko nieprzyjemny zapach z domowej klimatyzacji jest problemem. Wraz z przykrym zapachem klimatyzator wdmuchuje do pomieszczenia szkodliwe mikroorganizmy, które osiadły na podzespołach. Tym samym domownicy są narażeni na oddychanie drażniącym powietrzem, a w konsekwencji alergię, bóle głowy oraz inne dolegliwości.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji w domu

Podobnie jak każde inne urządzenie, z którego korzystasz na co dzień, klimatyzator domowy potrzebuje regularnego czyszczenia i serwisu. W przypadku klimatyzacji kluczowym elementem jest filtr, na którym osadzają się wszystkie zabrudzenia. Przeciążony, zanieczyszczony filtr, a dokładniej znajdujący się na nim brud, z czasem zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. W najgorszym wypadku filtr trzeba będzie wymienić na nowy, ale często wystarcza jego wyczyszczenie (w tej kwestii warto się posiłkować zaleceniami producenta i firmy montującej urządzenie).

Jak często wymieniać filtr? Zwykle wystarczy czyszczenie lub wymiana tego elementu raz w roku. Filtry zatrzymujące bardzo drobne zanieczyszczenia brudzą się o wiele szybciej – wtedy lepiej działać częściej niż raz do roku.

Jak jeszcze możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji? Pomoże Ci w tym wizyta serwisanta, który przeprowadzi przegląd klimatyzatora. Powinien sprawdzić, czy wszystkie podzespołu działają prawidłowo, a także oczyścić i zdezynfekować wnętrze urządzenia.

Czy regularny serwis klimatyzatora jest niezbędny?

Serwis to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji w domu. Profesjonalne odgrzybianie i dezynfekcja wydłuża też żywotność urządzeń tego typu.

To oczywiście nie sprawia, że nie musisz nic robić w tzw. międzyczasie. Klimatyzator należy raz do roku solidnie wyczyścić: przetrzeć panele, które wpuszczają i wypuszczają powietrze, a także oczyścić tackę, która zbiera skropliny ze szlamu. Dobrym rozwiązaniem jest również włożenie do tacki odkażającej kapsułki. Pamiętaj o tym szczególnie, jeśli w domu są alergicy, dzieci i osoby starsze, a także każdy, kto mocno odczuwa konsekwencje nieprzyjemnego zapachu z klimatyzatora.

 

Dodaj komentarz