Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego jak ważna jest pomoc księgowa. Część osób wybiera rozwinięcie wewnętrznego działu księgowości, jednak dużo bardziej opłacalną opcją może okazać się zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego. Nasz wybór powinien paść na sprawdzone i zaufane biuro. W końcu zawierzamy im całą księgowość i finanse, za które prawnie odpowiadamy my sami. Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Zanim przejdziemy do tego jak wybrać dobre biuro rachunkowe Grudziądz, to warto wspomnieć czym ono się w ogóle zajmuje. Usługi biura rachunkowego bardzo często sprowadzają się do obowiązków, jakie wykonuje księgowa. Księgowa będzie wystarczająca przy małej firmie, jeśli jednak prowadzimy większą działalność, to warto wybrać biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe zajmuje się:

  • wystawianiem i przechowywaniem faktur,
  • prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów,
  • sporządzaniem deklaracji podatkowych,
  • prowadzeniem rozliczeń pracowniczych,
  • prowadzeniem wszelkich rejestrów i ewidencji,
  • optymalizacją finansową,
  • informowaniem o zmianach prawnych i podatkowych,
  • prowadzeniem wykazu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
  • utrzymywanie, kontaktu z urzędami.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe w kilku krokach?

Przede wszystkim sprawdź czy biuro rachunkowe posiada Certyfikat księgowy, czyli Licencję Ministra Finansów. Jest to potwierdzenie kwalifikacji biura. Mimo, że obecnie nie jest ono wymagane, to jednak warto wybrać biuro rachunkowe, które takowy certyfikat posiada. 

Po drugie dobre biuro rachunkowe powinno mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zapytaj także o zakres jakie ono obejmuje. Ubezpieczenie OC ochroni Twoją firmę od odpowiedzialności finansowej w przypadku ewentualnych błędów biura rachunkowego. 

Wybierając biuro rachunkowe sprawdź jego zakres działalności. Mniejsze i wyspecjalizowane biura mają bardziej indywidualne podejście do klienta. Na tym etapie zwróć uwagę także  na doświadczenie biura i jego pozycję na rynku. Nie ma lepszej metody na weryfikację usług niż opinie innych klientów. Tutaj także możesz porównać ceny z konkurencją. Cennik powinien być adekwatny do jakości wykonywanych usług. Pamiętaj jednak, że taniej zazwyczaj nie znaczy lepiej. Bardziej opłaca się zapłacić więcej i mieć pewność, że jakość usług biura rachunkowego jest na wysokim poziomie. 

Ostatnim punktem jest sprawdzenie ochrony danych osobowych. Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie sprawdź czy biuro, z którym zamierzasz podjąć współpracę wdrożyło procedury związane z ochroną danych osobowych swoich klientów (RODO). 

 

 

 

Dodaj komentarz