Jakie roboty ziemne mogą być konieczne przy budowie domu?

Jakie roboty ziemne mogą być konieczne przy budowie domu?

Budowa domu to zawsze długotrwały proces, na który składa się wiele pomniejszych, a jednocześnie bardzo skomplikowanych procesów. Wiele osób, które decydują się na budowę własnych czterech kątów, nie miało wcześniej do czynienia z branżą budowlaną. Mogą z tego powodu nie wiedzieć, czego mogą się spodziewać, a także do kogo się zwrócić, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Jedną z kategorii usług, z których będzie trzeba skorzystać podczas budowy domu, są roboty ziemne. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że roboty ziemne to bardzo szeroka kategoria, na którą składa się bardzo wiele działań – i nie wszystkie z nich będą konieczne akurat podczas budowy domu jednorodzinnego. W dalszej części tego materiału wyszczególnimy i opiszemy właśnie te typy robót ziemnych, które zazwyczaj okażą się niezbędne.

Rodzaje prac ziemnych wykonywanych przy budowie domu

Podczas budowy domu pojawia się zazwyczaj konieczność wykonania trzech typów prac ziemnych, począwszy od tego, który wykonuje się najwcześniej: wycinka drzew i krzewów, niwelacja terenu oraz wykop pod fundament. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza z tych usług oczyszcza teren, na którym mają mieć miejsce prace budowlane z elementów flory. Jednocześnie trzeba pamiętać, że bez zezwolenia można usuwać tylko rośliny nieprzekraczające określony w przepisach wymiarów.

Po oczyszczeniu terenu, przychodzi pora na jego wyrównanie, a więc niwelację. Nie można w końcu budować domu na nierównym gruncie. W pierwszej kolejności usuwa się humus przy pomocy koparko-ładowarki, następnie geodeci dokonują pomiarów działki, po czym można przystąpić do jej ostatecznego wyrównania.

Kiedy już teren zostanie wyrównany, ostatni etap prac ziemnych to wykonanie wykopu pod fundament przy pomocy koparki gąsienicowej. Jest niezwykle istotne, aby zadanie to zostało wykonane precyzyjnie i w odpowiednim momencie. Nie można na przykład pozwolić na to, aby w trakcie prac padał deszcz, ponieważ w takiej sytuacji ryzykujemy osunięciem się terenu.

Komu zlecić prace ziemne przy budowie domu?

Wykwalifikowana firma roboty ziemne w Grudziądzu wykona w wyznaczonym terminie, w pełni zgodnie z zasadami BHP i warunkami ustalonymi wcześniej z klientem. Warto zwracać się przede wszystkim do wykonawców cieszących się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów, którzy mają dobrą reputacją w branży.

Jakość wykonania robót ziemnych może wpłynąć na stabilność konstrukcji nieruchomości, nie jest to więc coś, w przypadku czego powinno się podejmować jakiekolwiek ryzyko. Jak się okazuje, często to właśnie działania wykonane jeszcze zanim na dobre rozpocznie się budowa samego budynku mają największe znaczenie.

Dodaj komentarz