Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest wiele. Jednym z nich jest lokata, na której warto przechowywać swoje pieniądze. To jeden z podstawowych produktów, który swoim klientom oferuje większość banków. Czym jest i jakie są jej rodzaje? Dowiedz się, który typ będzie dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Czym jest lokata?
W ramach lokaty, czyli swego rodzaju umowy z bankiem, klient powierza określoną sumę swoich pieniędzy bankowi. Umowa ta jest zawierana na określony czas – po jego upływie środki wracają na konto klienta wraz z odsetkami. Czy lokaty są bezpieczne? Zdecydowanie wśród instrumentów finansowych, dostępnych na rynku, są one najpewniejsze. Wynika to z tego, że sumy równowartej 100.000 euro wypłata zgromadzonych środków gwarantowana jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warto podkreślić, że obecne oprocentowanie lokat sprawia, że ich głównym celem nie jest osiągnięcie zysku, a jedynie przechowanie oszczędności.
Jakie wyróżniamy rodzaje lokat?
Najpopularniejszym rodzajem lokaty jest tradycyjna lokata terminowa. W ten sposób można w bezpieczny sposób powiększyć swój kapitał o zyski, które w konkretnym terminie wypracują środki złożone na lokacie. O wysokości odsetek decyduje kilka czynników – przede wszystkim sposób ich naliczania oraz oprocentowanie lokaty. Ten rodzaj lokaty nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, a w zależności od banku możemy ją zawrzeć na różny okres czasu – do najczęściej zakładanych należą jednak trzy i sześciomiesięczne.
Lokata progresywna – w jej ramach oprocentowanie zwiększa się z każdym okresem rozliczeniowym. Z reguły ten rodzaj lokaty charakteryzuje się niższym oprocentowaniem bazowym od tego, które posiadają lokaty z oprocentowaniem stałym. Należy jednak podkreślić, że zazwyczaj pod koniec wzrostu osiąga ono większą wartość. Ma to zachęcić klientów do pozostawiania środków do końca trwania umowy, po to, aby zyski były najwyższe. Oczywiście, jeśli dana osoba chce zakończyć lokatę wcześniej, może to zrobić przynajmniej po pierwszym okresie rozliczeniowym, nie tracąc jednocześnie uzyskanych już odsetek.
Kolejnym rodzajem lokat jest lokata strukturyzowana. W jej skład wchodzą dwa elementy: kapitał początkowy oraz część operacyjna. Tego typu lokata to połączenie cech wyróżniających lokaty terminowe wraz z inwestycjami dostępnymi na rynkach finansowych. Dlaczego warto zdecydować się na lokatę strukturyzowaną? Ponieważ daje ona możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków, wyższych niż te, które wypracowałaby nam standardowa lokata. Ten rodzaj lokaty gwarantuje również, w razie problemów, ochronę zainwestowanego kapitału – po zakończeniu okresu trwania lokaty możesz liczyć przynajmniej na wypłatę całości zainwestowanych środków.