Kaski ochronne – jak wybrać odpowiedni model?

Kaski ochronne – jak wybrać odpowiedni model?

Kaski ochronne zabezpieczają głowę użytkownika oraz są niezbędnym elementem wyposażenia każdego budowlańca. Status ich noszenia jest regulowany prawnie. Co ważniejsze obowiązek zapewnienia kasków ochronnych leży po stronie pracodawcy. To my odpowiadamy za zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników. Jak wybrać odpowiedni model kasku ochronnego? 

Kaski ochronne – wytrzymałe i wygodne 

Kaski ochronne, jak sama nazwa wskazuje pełnią funkcję ochronną. Zabezpieczają głowę oraz odcinek szyjny przed poważniejszymi urazami. Dlatego też warto zadać o to, żeby kask był wysokiej jakości. Porządny kask ochronny powinien być wykonany z materiału, który absorbuje energię uderzenia. Dzięki temu zapewnia większe bezpieczeństwo. Ponadto warto zwrócić uwagę na wszelkie żłobienia oraz profile. Nie są one elementem ozdobnym, ale  zapewniają stabilną konstrukcję. Pamiętaj, że na sprzęcie ochronnym, a tym samym zdrowiu pracowników oraz własnym nie warto oszczędzać. 

Kaski ochronne muszą być także wygodne. Wygoda użytkowania zwiększa komfort pracy. A to bardzo ważne, szczególnie, że na placu budowy spędzamy większość dnia. Jeżeli kask będzie niewygodny, to duże szanse, że rzucimy go w kąt. Stamtąd nie będzie już spełniał swojej roli. Dlatego wybierając kask ochronny przymierz kilka modeli. Jeżeli nie masz takiej opcji, bo kupujesz przez Internet, to poczytaj opinie innych użytkowników, zanim wrzucisz kask do ‘koszyka’. Bardzo ważne są także certyfikaty, które potwierdzają jakość produktu. 

Czy kolor kasku ma znaczenie? 

Kaski ochronne możemy kupić w różnych kolorach. Czy mają one jakieś znaczenie? Mimo że nie ma żadnych odgórnych regulacji prawnych, to przyjęło się, że dany kolor odpowiada konkretnemu zawodowi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uporządkować plac budowy i już z daleka znaleźć osobę, której szukamy. 

Tak więc najpopularniejsze są kaski żółte. Te możemy znaleźć na głowach pracowników fizycznych. Dlatego też to właśnie żółte kaski spotykamy najczęściej. Pomarańczowe możemy zobaczyć u geodetów. Geodeta zajmuje się robieniem pomiarów na placu budowy i jego rola jest nieoceniona. Zresztą, tak jak każdego pracownika, ponieważ każda osoba jest za coś odpowiedzialna.

Białe kaski przypisujemy kierownikom budowy oraz osobom z wykształceniem inżynierskim. Natomiast niebieskie kaski przeznaczone są dla pracowników ‘specjalnych’, takich jak elektrycy, czy operatorzy maszyn budowlanych. Bardzo ważne są kaski czerwone, które znajdziemy na głowach praktykantów oraz gości budowy. 

Dodaj komentarz