Konto dla firm – co warto wiedzieć?

Konto dla firm – co warto wiedzieć?

Ciężko obecnie normalnie funkcjonować bez konta bankowego nawet w życiu prywatnym, nie mówiąc już o sferze biznesowej. Jeśli więc ktoś postanowi założyć firmę, jedną z pierwszych rzeczy, o którą powinien zadbać, jest założenie również konta firmowego.

Dzięki temu łatwiej będzie panować nad firmowymi finansami, a także możliwe będzie dokonywanie transakcji, w przypadku których forma gotówkowa byłaby niedopuszczalna. Co warto o tego typu koncie wiedzieć? Od czego zależy, czy oferta konta dla firm jest korzystna i czy da się założyć je przez Internet, czy koniecznie trzeba udawać się do banku? Sprawdź!

Od czego zależy opłacalność konta dla firm?

Jakby zsumować oferty kont firmowych we wszystkich bankach, to wyszłoby ich łącznie co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt. Na pierwszy rzut oka poszczególne oferty mogą wydawać się podobne, ale rzeczywistość jest inna. Różnią się one między innymi opłatami pobieranymi za różne usługi, czy dodatkowymi funkcjami konta i dodatkami do niego, z których można korzystać. Warto zwracać uwagę także na różne specjalne promocje i oferty dla nowych klientów.

W ten sposób można często sporo zyskać. Przykładowo konto dla firm może być bezpłatne przez pierwsze kilka miesięcy (a nawet lat) lub bank może zaoferować darmowe usługi księgowe na określony okres. Zdarza się też (zarówno w przypadku kont firmowych, jak i osobistych), że instytucja finansowa oferuje bonus w postaci pieniędzy przesłanych na konto lub jakichś gadżetów, jeśli spełnione zostaną określone warunki (np. świeżo upieczony właściciel firmy wykona pewną ilość transakcji w ciągu kilku pierwszych miesięcy użytkowania konta).

Czy można założyć konto dla firm przez Internet?

Przedsiębiorcy są często osobami bardzo zajętymi, które niekoniecznie mają czas i chęci, aby udawać się do banku i czekać w kolejce. Pojawiają się więc pytania o to, czy można załatwić formalności związane z założeniem konta przez Internet.

Otóż odpowiedź brzmi: w wielu bankach jak najbardziej tak, ale jest haczyk. Sytuacja jest najłatwiejsza, jeśli ktoś już jest klientem danego banku. W innym przypadku mogą pojawić się jakieś dodatkowe wymagania i warunki, aby bank mógł potwierdzić na odległość tożsamość danej osoby. Może zostać do tego wykorzystany na przykład dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Dokładnych procedur najlepiej szukać na stronie internetowej banku, w którym chce się założyć konto, ponieważ każda instytucja finansowa może przyjąć nieco inne zasady w tym zakresie. W większości przypadków, jakie by te zasady nie były, to i tak założenie konta dla firm online będzie szybsze i wygodniejsze niż przejście przez analogiczną procedurę w placówce banku.

Dodaj komentarz