CD Projekt to pewna marka na światowym rynku gier komputerowych. Po sukcesie Wiedźmina nikogo nie dziwi zainteresowanie grą Cyberpunk 2077 i inwestowanie w akcje firmy na giełdzie. Promocja i postać Keanu Reavsa sprawiły lawinowe zainteresowanie nowym tytułem osadzonym w futurystycznym świecie. Czy jednak spadek kursu akcji producenta gier to zły omen?
Flash Crash i jego skutki
Przed premierą wartość akcji CD Projektu rosła i napawała optymizmem. Zaledwie godzinę po ustanowieniu nowego rekordu akcji – 464,20 zł za jeden wali, te spadły drastycznie w dół. Takie zjawisko nosi nazwę flash crash. Aktualnie notowania są o 30% niższe niż ich szczytowa wartość.
Co jest powodem problemów?
Branża gier komputerowych jest charakterystyczna pod kątem inwestowania. Premiery gier wiążą się z dużym wzrostem popularności wytwórni, ale także z wielkimi oczekiwaniami, które mogą niekiedy nie zostać spełnione. W przypadku Cyberpunk 2077 liczba pozytywnych komentarzy rośnie, ale nie brakuje także głosów krytyki. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na problemy z optymalizacją sprzętową i glitchami, czyli błędami gry. Według krytyków gra na konsole starszej generacji jak PS 4 i Xbox One nie wygląda estetycznie, a nawet na PC rekomendowany sprzęt nie pozwala na grę w pełnych detalach. Niestety problemy techniczne mogą skutecznie przysłonić lata przygotowań, rozbudowane lokalizacje i ciekawą fabułę.
Burzliwe początki potęgi
CD Projekt szykował się do wejścia na giełdę jeszcze przed kryzysem, mniej więcej w czasie wydania pierwszego Wiedźmina, czyli w roku 2007. Kłopotem firmy była niska sprzedaż gier średnich i zbyt wąskie portfolio. Wszystko to spowodowało problemy finansowe, którym udało się zaradzić dzięki firmie Optimus. To właśnie założyciel Onetu wciągnął CD Projekt na giełdę, tym samym dokonując udanej transakcji. Współpraca okazała się symbiozą, Optimus – producent komputerów i kas fiskalnych, zyskał w branży gamingowej drugie życie, a CD Projekt zdobył pozycje i wpływy potrzebne do rozwoju biznesu.
Czy spadające kursy akcji są niepokojące?
Mimo wszystko Cyberpunk 2077 jest najlepiej sprzedającą się grą na świecie. Gra znajduje się na pierwszym miejscu bestsellerów Steam i GOG.com. Na liście gier Amazona, konkuruje tylko z The Last of Us 2. Negatywne komentarze dotyczą błędów, które można naprawić, choćby poprzez patche. Warto zauważyć, że krytyka nie odnosi się do samej gry, a drobnych mankamentów, które należy usunąć. Wierzymy, że Polski produkt znów będzie naszą dumą na arenie międzynarodowej, bo póki co wiele na to wskazuje.