Materace do spania – jaki wybrać i dlaczego?

Materace do spania – jaki wybrać i dlaczego?

Wiele osób stając przed koniecznością i potrzebą zakupu nowego materaca, stają również przed nie lada trudnym wyborem i dylematem. Pojawia się odwieczne pytanie – Jaki wybrać materac? Materac to bardzo dobra inwestycja, która może służyć nam przez wiele lat. Dlatego warto zastanowić się, jak wybrać ten właściwy i jaki będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb i naszych pleców, zwłaszcza u osób zmagających się z problemami związanymi z bólem pleców i kręgosłupa.

Na rynku spotkać możemy wiele rodzajów materaców. Jednym z najbardziej popularnych materaców jest na pewno materac kokosowy, kieszeniowy czy piankowy. Niemniej jednak ogromną popularność zdobywa również materac lateksowy z uwagi na jego wysoka odporność na wygniatania oraz dużą wytrzymałość i świetne dopasowanie się do powierzchni ciała. Rewelacją jest też możliwość zamówienia takiego materaca na indywidualny wymiar, ponieważ nie zawsze posiadamy łóżko o wymiarach standardowych. Tego rodzaju rozwiązanie, jak wykonanie materaca na wymiar, możemy spotkać choćby u polskiego producenta materacy firmy Wiessen oferującej materac kokosowy, kieszonkowy czy z lateksem bądź pianką.

Każdy z rodzajów materaców ma swoje zalety i plusy. Wybierając materac powinniśmy skupić się na własnych oczekiwaniach i potrzebach. W zależności od tego czy lubimy lub potrzebujemy spać na twardym lub miękkim materacu, powinniśmy poszukać materaców z wypełnieniem, które będą spełniać te założenia.

Stopnie twardości materaców

Sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka, dając mu regenerację, wypoczynek ciała i umysłu, energię oraz koncentrację na cały kolejny dzień funkcjonowania, zatem aby uzyskać taki sen, jakiego oczekujemy, powinny mu towarzyszyć również odpowiednie warunki, w jakich śpimy. Mowa tu nie tylko o odpowiednim zaciemnieniu pomieszczenia, ciszy i wentylacji pokoju w którym śpimy, lecz także o warunkach związanych z tym, na czym śpimy. Istotną rolę odgrywa tu więc wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac pod nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Niejednokrotnie stojąc przed wyborem materaca, zastanawiamy się jaką twardość materaca wybrać, jaka będzie ta najlepsza dla nas. Pojawia się więc dylemat – twardy czy miękki. Materace charakteryzują się różnymi stopniami twardości, które możemy często spotkać w opisach w sklepach internetowych, oznaczane są najczęściej literką H oraz cyfrą. Stosuje się zakres od H1 jako ten najbardziej miękki, do H5 jako najbardziej twardy materac.

Wybór twardości materaca zależy od preferencji i oczekiwań użytkownika, ale generalnie przy wyborze stopnia twardości materaca liczy się waga i wzrost użytkownika i to właśnie na to należy zwrócić największą uwagę i kierować się przy wyborze materaca.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru materaca?

Tak jak wspomnieliśmy, jednym z podstawowych i najważniejszych czynników jest wzrost i waga użytkownika. Jednak są jeszcze inne ważne parametry, którymi powinniśmy się kierować, takie jak m.in.:

  • rodzaj wypełnienia materaca
  • jedno czy dwustronny materac
  • czy materac posiada w komplecie pokrowiec czy potrzeba go dokupić, jeśli posiada, to jak jest zdejmowany
  • wielkość materaca – czy jest dostępny rozmiar na którym nam zależy, a jeśli nie, to czy istnieje możliwość zamówienia materaca na wymiar.
  • określenie swojej najczęstszej pozycji spania i dobranie do niej odpowiedniego rodzaju materaca
  • czy na materacu będziemy spali sami, czy we dwie osoby
  • jeśli mamy jakieś indywidualne zalecenia od lekarza lub fizjoterapeuty, powinniśmy się nimi kierować podczas wyboru materaca
  • gwarancja na materac – co obejmuje i na ile czasu jest udzielana
  • opinie innych użytkowników, którzy mieli już okazję przetestować dany materac, którym jesteśmy zainteresowani

Odpowiedź na pytanie jaki materac wybrać nie jest więc taka prosta. Kierujmy się głównie naszymi oczekiwaniami, parametrami naszego ciała, zaleceniami od lekarza lub fizjoterapeuty, jeśli mamy problemy z kręgosłupem i takowe otrzymaliśmy, oraz ewentualnie także tym, co poleci nam sprzedawca lub doradca w sklepie, bo gdy mamy wątpliwości co do wyboru i rodzaju materaca, warto poradzić się również doświadczonego sprzedawcy, który tematyką materaców zajmuje się od wielu lat i będzie mógł nam pomóc w kwestiach związanych z zakupem materaca.

(artykuł sponsorowany)

 

Dodaj komentarz