Prawo, a w szczególności prawo handlowe, tworzy niezwykle zawiłą sieć, po której trudno się poruszać bez dogłębnego wykształcenia i doświadczenia. Jednocześnie w toku istnienia praktycznie każdej firmy (a w szczególności spółki) może pojawić się niejedna sytuacja, w której bliższe zaznajomienie się z przepisami okaże się niezbędnie.
Nie każda firma posiada wewnętrzny dział prawny, czy to ze względów finansowych, czy innych, dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych prawników, a zwłaszcza tych, którzy koncentrują się właśnie na obsłudze klientów biznesowych. Jednak na czym ta obsługa prawna spółek może właściwie polegać?
Na obsługę prawną spółek może składać się wiele elementów
Obsługa prawna spółek to pojęcie, które obejmuje sobą całość usług prawnych oferowanych przedsiębiorstwom (przede wszystkim tytułowym spółkom, ale jednoosobowe działalności gospodarcze oczywiście również mogą korzystać z pomocy prawnika), zarówno w ramach współpracy doraźnej, jak i stałej.
To, co będzie się na nią w danej sprawie składało, zależy od potrzeb danej firmy. Typowe formy współpracy to chociażby opracowywanie wzorów umów (i opiniowanie umów oraz innych dokumentów otrzymywanych od kontrahentów), wsparcie w dopełnieniu formalności związanych z rejestracją spółki, dokonywaniem zmian wymagających zgłoszenia do odpowiednich organów, prowadzenie negocjacji i mediacji i ogólne konsultacje z zakresu prawa handlowego czy prawa pracy.
Wsparcie dobrego prawnika jest nieocenione zwłaszcza w przypadku transakcji z zakresu M&A (mergers and acquisitions), to jest fuzji, przejęć i połączeń spółek. Kluczową usługą, bez której nie można obejść się w przypadku sprawy, która już trafiła lub ma trafić do sądu (czy to z inicjatywy firmy, czy innego podmiotu), jest także oczywiście reprezentacja klienta przed sądami różnych instancji i innymi organami (np. podatkowymi).
Czy małe firmy również potrzebują profesjonalnej obsługi prawnej?
Chociaż faktycznie w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw problemy prawne mogą pojawiać się częściej i być bardziej skomplikowane, nie znaczy to, że małe firmy nigdy nie będą potrzebowały pomocy prawnika.
W końcu im również może na przykład przydarzyć się spór z byłym pracownikiem czy kontrahentem, warto także, aby wszelkie umowy były opracowywane lub co najmniej opiniowane przez specjalistę, aby uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. Nie warto próbować poradzić sobie na własną rękę, ponieważ nawet w pozornie nieskomplikowanych kwestiach łatwo o błąd, jeśli jest się laikiem – a konsekwencje bywają poważne.