Codziennie do Polski przywozi się znaczące ilości produktów zza granicy, w szczególności dotyczy to produktów z Azji, innymi słowy z Chin, Japonii i Wietnamu albowiem tam wszystko jest o dużo tańsze niż u nas i opłaca nam się nabyć taniej i sprzedać drożej. Taka jest kolej rzeczy jeżeli chodzi o handel.
Niestety importując zza granicy jakieś produkty, w szczególności takie, którymi chcemy handlować, a w związku z tym sprzedawać je drożej musimy liczyć się niestety z odprawą celną, a często również z opłatami takimi jak cło, zwłaszcza, jeżeli sprowadzanie zza granicy dotyczy ubrań czy też innych rzeczy jakie od razu celnikowi łatwo jest spowodować oraz sprawić ile naprawdę są te rzeczy godne.
Wracając jednak do sprawie samej odprawy – jak wyglądają takie odprawy celne? Czy jest to karkołomna oraz długo trwająca sprawa, czy odprawie podlegają wszystkie transportowane rzeczy oraz czy odprawa celna może spowodować, że nasze towary nie zostaną niemniej jednak przekazane to nas, a na przykład zatrzymane na granicy? Niestety, teoretycznie wszystko jest możliwe, jakkolwiek odprawie podlegają wszelkie przesyłki, nie wszystkie są jednak sprawdzane.
W szczególności pod oko celnika wpadają pokaźniejsze paczki, które nie mogę a chociaż nie powinny zostać przepuszczone dalej bez istotnego sprawdzenia zawartości. W przeciwnym przypadku wiele nielegalnych towarów zdołałoby być w tak prosty sposób wprowadzane do kraju gdzie nigdy nie powinni się znaleźć. Zaglądając do leksykonu, odprawa celna to nic innego jak dopełnienie pewnego rodzaju formalności, wypełnienie wszelkich czynności, które są zaplanowane jeśli chodzi o zasady postępowania celnego.
Są to reguły dotyczące przejmowania towarów, osób czy także bagażu – chodzi o przekazywanie ich przez granicę danego kraju. Te towary podlegają tak zwanej kontroli celnej, a miejsce odprawy celnej to zazwyczaj wyznaczony do tego teren na granicy. Zwykle takim miejscem są różnorodne kolejowe ośrodki lub ewentualnie porty morskie. Taka odprawa przeważnie odbywa się przy towarzystwie importera, co oznacza, że zwykle chodzi już o większe towary czy większe ich ilości.