Opakowania foliowe to coś, co ludzie wykorzystują codziennie w ogromnych ilościach. Niektóre osoby i przedsiębiorstwa zastępują je alternatywnymi rozwiązaniami (torbami materiałowymi lub papierowymi), ale nie zawsze jest to opłacalne bądź możliwe.
Można więc śmiało zakładać, że w najbliższych latach z popularnymi “foliówkami” jeszcze się nie pożegnamy. W takim razie, co warto o nich wiedzieć? W jakich firmach najbardziej się one przydają? Czy mogą być ekologiczne (odpowiedź zapewne Was zaskoczy)?
Opakowania foliowe w ilościach hurtowych – komu się przydadzą?
Woreczki foliowe to coś, co występuje zwłaszcza we wszelkiego rodzaju sklepach i marketach. Swego czasu były rozdawane za darmo, teraz trzeba zapłacić za nie symboliczną opłatę. To jednak tak naprawdę tylko szczyt góry lodowej, jeśli chodzi o ich możliwe zastosowania.
Obecnie przykładowo wiele restauracji i knajp koncentruje się znacznie bardziej (czy wręcz całkowicie) na zamówieniach na wynos i w dostawie. Pakowanie pudełek z jedzeniem do worka foliowego jest często spotykanym rozwiązaniem.
Pakowanie mniejszych przedmiotów do wysyłki, zwłaszcza miękkich (np. ubrań) również aktualnie często odbywa się za pomocą specjalnych foliopaków. W ten sposób można znacząco zmniejszyć rozmiar przesyłki w porównaniu do sytuacji, gdyby trzeba było zapakować ją do kartonu, w którym zostałoby sporo wolnej przestrzeni.
Czy opakowania foliowe mogą być ekologiczne?
Tak zwane “foliówki” mogą się niektórym kojarzyć jako mniej ekologiczne rozwiązanie niż chociażby torebki papierowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją różne ich odmiany – w tym odmiany typu eko.
Można je zakupić na przykład na stronie https://niupak.eu/. Bardzo ważną kwestią jest posiadanie przez tego typu opakowania certyfikatu d2w. Zaświadcza on, że dany polietylen jest biodegradowalny, a więc powinien rozłożyć się w relatywnie krótkim czasie. Tradycyjny, niebiodegradowalny plastik może rozkładać się setki lat lub nawet dłużej, co z oczywistych względów nie jest dobre dla środowiska naturalnego.
Ekologiczne worki foliowe szybciej się rozkładają, nie emitują szkodliwego etanu, są bezpieczne do kontaktu z żywnością i nie zawierają metali ciężkich. Krótko mówiąc, ich stosowanie jest warte rozważenia, jeśli zależy nam na uniwersalności i wygodzie worków foliowych, a jednocześnie leży nam na sercu dobro planety. Rozwiązania wykorzystywane do zapewnienia biodegradowalności “foliówek” nie wpływają negatywnie na ich wytrzymałość, więc nie ma powodów do obaw w tej kwestii.
Poza ekologicznymi workami foliowymi z łatwością można znaleźć również między innymi ekologiczne rękawiczki jednorazowe czy foliopaki kurierskie. Możliwości jest więc bardzo wiele. Co ciekawe, tego typu produkty występują w różnych wersjach kolorystycznych – można zakupić worki przezroczyste, ale też na przykład kolorowe worki na śmieci ułatwiające segregację odpadów.