Opis stanowiska księgowego

Opis stanowiska księgowego

Księgowy – na czym dokładnie polega ten zawód?

Dzisiaj na rynku jest bardzo wiele firm, które w swoim personelu potrzebują księgowych. Małe, jednoosobowe przedsiębiorstwa zaczynają się rozwijać, więc rośnie zapotrzebowanie na księgowych pracujących na etacie. Słysząc o tym zawodzie mamy przed oczami elegancką osobę, najczęściej kobietę, w okularach i stosem dokumentów przed sobą. Jak każdy zawód, tak i zawód księgowego wyrobił sobie pewne stereotypy wśród społeczeństwa. Jednym z takich stereotypów jest na przykład wysokie wykształcenie lub ogromne zarobki. Czy te stereotypy faktycznie mają jakąś podstawę? Czy to prawda, że księgowe to przepracowane, zestresowane kobiety ciągle patrzące w dokumenty i przeliczające każdy grosz przychodu, wydatku i straty przedsiębiorstwa? Przekonajmy się, jak znaleźć zatrudnienie jako księgowy, na czym dokładnie polega ta praca i czy faktycznie należy do bardzo wymagających zajęć, jakie wykształcenie jest wymagane, aby móc rozpocząć pracę jako księgowy oraz czy zarobki zawsze są współmierne do czasu poświęconego na pracę.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie księgowy?

Osoba, która zna się na rozliczaniu faktur, obliczaniu przychodu, wystawianiu dokumentów czy obliczaniu wysokości wynagrodzenia dla pracowników jest potrzebna w niemal każdym przedsiębiorstwie. Mniejsze firmy, które nie potrzebują księgowej na co dzień, mogą korzystać z usług biur rachunkowych. Jednak jeśli przedsiębiorstwo się rozwija, właściciele często myślą o zatrudnieniu kogoś, kto ciągle będzie miał na oku sprawy związane z finansami przedsiębiorstwa. Jeśli Twoje wykształcenie pozwala na objęcie właśnie takiego stanowiska i poszukujesz pracy, z pewnością zastanawiasz się, gdzie może zostać zatrudniony księgowy. Miejsc pracy dla osoby z wykształceniem księgowego na rynku jest naprawdę wiele, ponieważ taka osoba może znaleźć zatrudnienie w każdej – mniejszej lub większej firmie. Może pracować jako jednostka lub w zespole, jeśli przedsiębiorstwo jest naprawdę duże. Może także założyć własne biuro rachunkowe i pozyskiwać klientów, którzy będą odwiedzać biuro i zlecać odpowiednią pracę.

Na czym polega praca księgowego?

Zawód księgowego to Twój wyuczony fach, jednak nadal nie do końca wiesz, na czym może polegać Twoja praca, kiedy już ją dostaniesz? Nic dziwnego. To, czego uczymy się w szkole lub na studiach często mija się z faktycznymi oczekiwaniami pracodawcy. Często potrzebne są dodatkowe kursy i przeszkolenia, alby poprawnie wykonywać swoją pracę. Czym jednak zajmuje się większość księgowych?

Praca na tym stanowisku polega głównie na kontrolowaniu finansów przedsiębiorstwa. Finansów, które dotyczą rozrachunków z dostawcami czy odbiorcami, obliczaniem składek na ubezpieczenia społeczne, obliczaniem wynagrodzeń dla pracowników czy wykonywaniem przelewów do banku. Poza tym księgowy wykonuje sprawozdania finansowe, analizuje sytuację finansową przedsiębiorstwa, prowadzi księgi rachunkowe, księguje wydatki, przychody, wystawia i przyjmuje odpowiednie dokumenty.

Czy zawód księgowego jest trudny?

Jest to praca z pieniędzmi, a więc niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Przeoczenie faktury, cyferki czy dokumentu może mieć naprawdę poważne skutki. Przedsiębiorca, zatrudniając księgowego, musi darzyć go dużym zaufaniem, ponieważ powierza mu niemal cały swój kapitał. Godziny spędzone przed ekranem komputera, ciągłe skupienie, brak miejsca na błędy to codzienność księgowych. Praca ta jest z pewnością bardzo stresująca. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, a więc możliwe problemy z kręgosłupem po kilku latach pracy. Przepisy także często ulegają zmianie, a księgowi muszą śledzić zmiany ustaw. Najmniejszy błąd związany z nietrzymaniem się zasad określonych przez prawo może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorstwa, a dla księgowego utratą pracy czy nawet kwalifikacji w zawodzie. Ten zawód z pewnością nie należy do łatwych. Jego plusy są takie, że nie wymaga wysiłku fizycznego, księgowi najczęściej pracują sami, a więc jest praca idealna dla introwertyków.

Źródło: https://studylibpl.com/doc/887276/opis-stanowiska

Jak zostać księgowym?

Aby zostać księgowym, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. To zawód wymagający znajomości wielu kodeksów, przepisów prawa, programów komputerowych. Wymaga także dużej dokładności, skupienia i bardzo dobrej pamięci. Pierwszym krokiem do zdobycia tego zawodu jest ukończenie technikum o profilu technik ekonomista. W szkole średniej przyszli księgowi uczą się podstaw rachunkowości, analizy gospodarczej i najważniejszych przepisów prawa z nimi związanych. Następnie podchodzą do dwóch egzaminów zawodowych, gdzie zdobywają odpowiednie kwalifikacje. Kolejnym krokiem może być pójście na studia w kierunku na przykład rachunkowości. Dostępne są też kursy, na których można zdobyć niezbędną wiedzę do wykonywania tego zawodu lub przypomnieć i utrwalić to, co już umiemy. Wyższe wykształcenie jest tutaj oczywiście mile widziane i z pewnością zostanie docenione przez pracodawcę, jednak nie zawsze jest konieczne, aby pracować w tym zawodzie. Jak każda profesja, tak i zawód księgowego ma swoje wady i zalety. Z pewnością wymaga dużo pracy włożonej w naukę.

Ile przeciętnie zarabia księgowy?

Jak w każdej branży, tak i wśród księgowych zarobki bardzo się wahają. Zależą od regionu, wykształcenia pracownika, zatrudniającej go firmy czy doświadczenia księgowego. Znacznie więcej zarobi księgowy w dużej korporacji od tego, który obsługuje małe przedsiębiorstwo. Zarobki księgowego przeciętnie wynoszą od ponad 3 tysięcy do około 7 tysięcy złotych miesięcznie. To oczywiście uśrednione stawki, które mogą się wahać. Jak da się zauważyć, jest duża różnica pomiędzy minimalnym a największym możliwym wynagrodzeniem przeciętnego księgowego. Aby zarabiać dużo, należy znaleźć zatrudnienie w dużej firmie lub otworzyć własne biuro rachunkowe. Prowadzenie własnego biznesu dla osoby z wykształceniem księgowego nie powinno być żadną trudnością. W końcu właśnie tego księgowi uczą się przez większość czasu, kiedy zdobywają kwalifikacje.

Dodaj komentarz