Poszukiwanie większego mieszkania – jak się do tego zabrać?

Poszukiwanie większego mieszkania – jak się do tego zabrać?

W ostatnim czasie rynek nieruchomości przeżywa intensywne zmiany. Jeszcze do niedawna ceny mieszkań utrzymywały się na dość atrakcyjnym poziomie. Niestety, ostatnie tygodnie pokazały, że było to tylko chwilowe. Obecnie ceny wymarzonego M idą drastycznie w górę, dlatego warto już teraz pomyśleć o zakupie nowego mieszkania – zwłaszcza, jeżeli Twoja rodzina już niedługo się powiększy.

Od czego rozpocząć poszukiwania mieszkania?

Znalezienie większego mieszkania nie jest aż tak proste. Zanim jednak zabierzemy się do poszukiwań, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić wysokość budżetu, którym dysponujemy. Oszacowanie możliwości finansowych zawęża poszukiwania nieruchomości. Gdy już ustalimy sobie nasz maksymalny budżet, warto od razu pomyśleć o lokalizacji. Wolisz centrum miasta, z którego wszędzie będzie blisko, czy może preferujesz raczej ciche i spokojne obrzeża? Oczywiście cena za doskonałą lokalizację w centrum będzie dużo wyższa.

Na początku warto także od razu podjąć decyzję, czy kupujesz mieszkanie od dewelopera, czy może z rynku wtórnego. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, musisz pamiętać o sprawdzeniu kluczowych kwestii, m.in.: aktu notarialnego czy prospektu informacyjnego. 

Gdy już uda Ci się znaleźć wymarzone mieszkanie nie zapomnij o podpisaniu umowy przedwstępnej – zwłaszcza, jeżeli planujesz sfinansować zakup kredytem z banku. Będziesz musiał także uiścić wtedy opłaty m.in. na poczet mieszkania lub zaliczkę bądź zadatek dla sprzedającego.

Odbierając klucze, obowiązkowo podpisz protokół zdawczo-odbiorczy i złóż wniosek o wpis do księgi wieczystej, a także opłać podatek od czynności cywilnoprawnych.

Lepiej od dewelopera, czy z rynku wtórnego?

Zakup wymarzonego mieszkania od dewelopera to zdaniem wielu osób bardziej atrakcyjna opcja. To dlatego, że wszelkie instalacje w nowej nieruchomości są po prostu nowe. Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego, nie musisz zatem obawiać się potencjalnych awarii powstałych na skutek przestarzałych instalacji, czy innych tego typu problemów.

Opcja jest doceniania także z innego powodu – deweloper Kraków, czy też ci działający na terenie innych miejscowości w Polsce – daje większą swobodę aranżacyjną. W zakupionej nieruchomości wszystko jest nowe i gotowe na Twoje wnętrzarskie pomysły. Nie musisz więc zaprzątać sobie głowy niezbędnymi naprawami, których musisz dokonać, co ma miejsce w przypadku zakupienia nieruchomości z rynku wtórnego.

Oczywiście zakup mieszkania w tym ostatnim przypadku nie zawsze jest złym pomysłem. Rynek nieruchomości potrafi czasem pozytywnie zaskoczyć i zaoferować prawdziwe perełki, w które wcale nie musimy włożyć aż tak dużo środków. Trudno jednak znaleźć tak atrakcyjną nieruchomość.

Dodaj komentarz