Pożyczek firmowych udzielają przede wszystkim banki, a także pozabankowe firmy pożyczkowe. Trzeba jednak pamiętać, że instytucji oferujących takie zobowiązania jest więcej – i potencjalnie mogą one oferować lepsze warunki niż instytucje komercyjne. W tym artykule chcielibyśmy poruszyć temat jednej z nich, a mianowicie Unii Europejskiej.
Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że z funduszy UE udzielane są pożyczki dla polskich firm, aby przy okazji rozważania dostępnych źródeł finansowania wziąć pod uwagę również je. Tylko czy da się jednoznacznie wskazać już na wstępie, co najprawdopodobniej będzie korzystniejsze – pożyczka z Unii Europejskiej czy zwykła pożyczka z banku komercyjnego lub firmy pożyczkowej? Wyjaśniamy!
Pożyczka z UE będzie zwykle korzystniejsza
Sytuacja na rynku produktów finansowych w Polsce jest bardzo dynamiczna, trudno jest więc czynić kategoryczne stwierdzenia. Mimo to można pokusić się o stwierdzenie, że w większości przypadków to pożyczki z Unii Europejskiej będą korzystniejsze niż pożyczki udzielane przez instytucje komercyjne, czy to banki, czy firmy pożyczkowe. Powód takiego stanu rzeczy jest stosunkowo prozaiczny.
Banki i firmy pożyczkowe udzielają zobowiązań w celu uzyskania zysku – to ich główne źródło zarobku. Jako że poszczególne instytucje konkurują ze sobą o klientów, muszą obniżać marże, aby zachęcić potencjalnych pożyczkobiorców do swojej oferty, natomiast wciąż marże te nie mogą spaść poniżej pewnego progu, ponieważ w przeciwnym wypadku świadczenie usług byłoby nieopłacalne.
Unia Europejska nie jest instytucją komercyjną, a w każdym razie nie w takim sensie, w jakim są nią banki i firmy pożyczkowe. Udziela pożyczek firmowych nie w celu bezpośredniego zarobku z odsetek, ale po to, aby wzmocnić przedsiębiorstwa w danym kraju członkowskim, a co za tym idzie, wzmocnić ekonomię całej Unii Europejskiej.
W praktyce oznacza to oprocentowanie na poziomie znacznie niższym niż zazwyczaj można spotkać w instytucjach komercyjnych, a także inne korzystne warunki (długi okres spłaty, karencja w spłacie czy wysokie kwoty zobowiązań, zależne od obrotów przedsiębiorstwa). Należy pamiętać, że pożyczki dla firm udzielane są często na kilkaset tysięcy złotych, jeśli nie na miliony – nawet pozornie mała różnica w oprocentowaniu oznacza odczuwalne oszczędności w odsetkach, a w przypadku różnicy dużej oszczędności te są znaczne.
Jak pozyskać korzystną pożyczkę?
Może się zdarzyć, że nie będziemy pewni, gdzie wziąć pożyczkę (i jakiego typu), aby uniknąć niepotrzebnego przepłacania. Zamiast zgadywać, lepiej zasugerować się radą doświadczonego eksperta, takiego jak https://crbip.pl/. Ekspert dokładnie sprawdzi, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się aktualnie przedsiębiorstwo i doradzi, z jakiego produktu finansowego najlepiej skorzystać.
Na tym oczywiście możliwości doradcy się nie kończą. Może on także wyszukać konkretną ofertę pożyczki i wyjaśnić, z jakimi kosztami będzie się ona wiązała, a następnie wspomóc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z jej pozyskaniem, a później również z jej rozliczeniem.