Program Mój Prąd 4.0 – co musisz wiedzieć?

Program Mój Prąd 4.0 – co musisz wiedzieć?

Ceny energii elektrycznej już od lat nie należą do niskich, natomiast od pewnego czasu sytuacja wygląda wyjątkowo ponuro (a niewykluczone, że jeszcze bardziej się pogorszy). Nic więc dziwnego, że wielu Polaków zaczyna poważniej zastanawiać się nad rozwiązaniami, które pomogą obniżyć koszty elektryczności i uniezależnić się chociaż częściowo od firm energetycznych i proponowanych przez nich stawek.

Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika, jednak można często usłyszeć, że wymaga ona sporych nakładów finansowych. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Okazuje się, że dzięki programowi Mój Prąd 4.0 sytuacja może wyglądać z goła inaczej. Oto, co warto na ten temat wiedzieć!

Program Mój Prąd 4.0 – dla kogo jest dostępny?

Pogram Mój Prąd 4.0 jest dedykowany osobom fizycznym, a więc nie mogą skorzystać z niego przedsiębiorstwa. Co istotne, w przeciwieństwie do niektórych innych programów np. związanych z bardziej przyjaznymi środowisku metodami ogrzewania nieruchomości, w tym przypadku nie jest tak, że najpierw wnioskuje się o dotację, a potem realizuje inwestycję. Inwestor musi z własnych środków zrealizować projekt, a następnie może ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów, o ile spełnia warunki ku temu.

Kluczowym warunkiem skorzystania z programu Mój Prąd 4.0 jest po pierwsze rozliczanie się na nowych, obowiązujących od 1 kwietnia 2022 roku zasadach (nazywanych net-billing). W przypadku prosumentów, którzy aktualnie rozliczają się na starych zasadach istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania, ale jedynie pod warunkiem przejścia na nowe warunki (i tylko w przypadku, gdy na daną instalację nie otrzymano już wcześniej innej dotacji, a zakup i montaż nastąpił po 1 lutego 2020 roku).

Chociaż program Mój Prąd 4.0 może się wielu osobom kojarzyć przede wszystkim ze wspomnianymi instalacjami fotowoltaicznymi i faktycznie są one dofinansowywane, to warto wiedzieć, że dotację można otrzymać także na różne inwestycje pochodne dla tychże instalacji. Mowa tutaj np. o zbiornikach do magazynowania ciepła i energii elektrycznej, a także o systemach zarządzania energią. Jest to więc bardzo obszerny program, w ramach którego można nie tylko stworzyć zupełnie nową instalację, ale także na różne sposoby ulepszyć tą już posiadaną.

Mój Prąd 4.0 – do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można było składać od dnia 15.04.2022 r. Pierwotnie datą końcową był 22 grudnia 2022 roku, ostatecznie jednak zdecydowano się przedłużyć nabór do 31 marca 2023.

Ostatecznie jednak nabór zamknięto w dniu 17 marca 2023 roku z uwagi na wyczerpanie środków przeznaczonych na dotacje. Jeśli jednak ktoś nie zdążył skorzystać, nie ma powodu do obaw – już trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnego naboru, a więc za jakiś czas ponownie będzie można aplikować.

Kiedy taka opcja zostanie udostępniona, najlepiej nie zwlekać, a jak najszybciej złożyć wniosek – jak widać, środki są limitowane, więc, jeśli będzie się czekało zbyt długo, mogą po prostu wyczerpać się przed planowanym terminem zakończenia naboru.

Dodaj komentarz