Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy etap procesu rekrutacji do nowej pracy – w jej trakcie rekruter ma okazję lepiej poznać osobę aplikującą na dane stanowisko, weryfikując, czy jest ona najepszym możliwym kandydatem. Od jej przebiegu zależy to, czy zostanie się wybranym do wybranej przez siebie pracy; nic zatem dziwnego, że perspektywa rozmowy kwaliikacyjnej budzi w kandydatach ogromny stres i nierzadko wręcz spędza im sen z powiek. Istnieją jednak sposoby na to, by to doświadczenie stało się łatwiejsze – najbardziej skutecznym z nich jest sumienne przygotowanie się do nadchodzącej rozmowy. Istnieje pewien zbiór pytań, które najchętniej są zadawane przez rekruterów; zapoznając się z nimi uprzednio, możemy przygotować odpowiedzi na nie, by nie musieć improwizować, co zwiększa stres i ryzyko powiedzenia czegoś nie tak, jak trzeba. W poniższym artykule przedstawionych zostanie kilka pytań najczęściej spotykanych na rozmowach kwalifikacyjnych wraz ze wskazówkami dotyczącymi tego, jak odpowiedzieć na nie w taki sposób, by wywrzeć na rozmówcy pozytywne wrażenie i zwiększyć swoją szansę bycia wybranym na dane stanowisko.
-
Jakie są pana/pani mocne i słabe strony?
To pytanie to zmora niemal każdego, kto kiedykolwiek brał udział w rozmowie kwalifikacyjnej – często trudno stwierdzić, jakiej odpowiedzi udzielić, by nie rozminąć się z prawdą, jednocześnie nie tracąc w oczach osoby przeprowadzającej z nami rozmowę. W odpowiedzi na to pytanie należy kierować się paroma zasadami; między innymi nie należy kłamać na temat faktycznego stanu rzeczy. Jeżeli zostaniemy przyjęci do pracy, kłamstwo na pewno wyjdzie na jaw przy pierwszej możliwej okazji, budząc tym samym niesmak i poczucie, że nie jesteśmy osobami godnymi zaufania. Oprócz tego nie najlepszym pomysłem jest próba zakamuflowania naszych zalet jako rzekomych wad – na przykład mówiąc, że jesteśmy zbyt obowiązkowi albo zbyt wiele pracujemy. Jest to sztuczka chętnie wykorzystywana przez kandydatów, jednak rekruterzy potrafią bardzo szybko rozpoznać w tym nieszczerość i tym samym obniżyć swoje mniemanie o nas. Jakich konkretnie odpowiedzi możemy zatem udzielić na te pytania?
Odpowiadając na pytanie o swoje mocne strony, najważniejszym jest wybór takiej zalety, która ma bezpośredni związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy – czyli aplikując na przykład na stanowisko księgowego warto wspomnieć o tym, że do naszych atutów należy między innymi wyjątkowo dobra umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i wysoka umiejętność organiacji swojego stanowiska pracy.
Nie powinniśmy się obawiać tego, że zniechęcimy do siebie potencjalnego pracodawcę mówiąc o swoich słabszych stronach – wręcz przeciwnie, umiejętne przedstawienie swoich wad pokaże rekruterowi, że jesteśmy szczerzy, samoświadomi i skłonni do rozwoju osobistego. Oczywiście, należy zachować umiar – niezbyt dobrym pomysłem jest powiedzenie pracodawcy, że jesteśmy skrajnie nieśmiali i nieasertywni, jeżeli ubiegamy się o pracę związaną z obsługą klienta.
-
Dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie?
Mimo iż pierwszą odpowiedzią, której chciałoby się udzielić na takie pytanie jest “by zarobić pieniądze”, nie jest to najlepszy pomysł. Przy odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób nasze personalne motywacje i pasje pokrywają się z pracą, którą będzemy wykonywać na danym stanowisku; rekruterzy lepiej postrzegają osoby, które posiadają wysoką motywację do pracy, którą potrafią w zadowalający sposób uzasadnić. Warto wspomnieć o tym, że uważamy daną pracę za dobrą okazję do rozwoju osobistego; przekona to pracodawcę, że będziemy godnymi zaufania pracownikami, którym autentycznie będzie zależeć na sprawnym działaniu firmy.
-
Gdzie widzi się pan/pani za 5 lat?
Jest to jedno z najtrudniejszych pytań, które mogą paść na rozmowie o pracę. Warto jest wcześniej przemyśleć to, jak na nie odpowiemy – rekruterzy przychylniej patrzą na osoby, które mają plan na swój rozwój i myślały już o tym, jak chciałyby, by potoczyła się ich ścieżka zawodowa. Pracodawca zadając to pytanie chce sprawdzić, czy cele kandydata są spójne z tym, czym zajmuje się firma i czy przyjęcie tej osoby do pracy poskutkuje korzyściami zarówno dla niej, jak i dla firmy. Odpowiadając na to pytanie warto zaznaczyć, że chcielibyśmy rozwijać się w ramach tego, co może zaoferować nam firma, do której aplikujemy.
-
Jakie są pana/pani oczekiwania finansowe?
Odpowiadając na to pytanie należy uważać na to, by nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę – podanie zbyt niskich oczekiwań może zakomunikować rekruterowi, że nie orientujemy się zbyt dobrze w specyfikacji zawodu, na który aplikujemy, lub że nasze kompetencje mogą pozostawiać wiele do życzenia. Z kolei podanie zbyt wysokiej kwoty może zniechęcić pracodawcę; jeżeli będziemy wymagać zbyt wysokiej pensji jak na stanowisko, na które aplikujemy, nie będziemy dla firmy opłacalni i najprawdopodobniej nie zostaniemy w niej zatrudnieni. Najlepszym pomysłem jest uprzednie sprawdzenie, jak średnio plasują się zarobki osób na podobnych stanowiskach w naszej lokalizacji i podanie tej kwoty w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
-
Co pan/pani wie o naszej firmie?
Warto wykazać się naszą wiedzą na temat firmy, do której aplikujemy i przedstawić ją w pozytywnym świetle (oczywiście zachowując przy tym rzetelność i obiektywność) i zwracając uwagę na to, co możemy zyskać również dla siebie pracując w niej. Dobrze jest przed rozmową kwalifikacyjną poczytać nieco o danej firmie; niemal każda firma prowadzi w dzisiejszych czasach stronę internetową albo fanpage na portalu społecznościowym. Wystarczy poświęcić kilka minut na zebranie odpowiedniej ilości informacji, by pokazać, że jesteśmy świadomymi kandydatami, a nasz wybór potencjalnego miejsca pracy był nieprzypadkowy.
-
Dlaczego powinniśmy pana/panią zatrudnić?
Odpowiadając na to pytanie należy przedstawić swoje najmocniejsze strony i to, w jaki sposób przydadzą się one w trakcie pracy na stanowisku, na które aplikujemy. Należy przekonać rozmówcę, że jesteśmy jedynymi w swoim rodzaju osobami, które mają do zaoferowania coś, czego nie ma żaden inny kandydat. Warto zawrzeć w odpowiedzi przykładowe zadania, z którymi będziemy mierzyć się w trakcie pracy oraz opisać, dlaczego to my najlepiej sprawdzilibyśmy się przy ich realizacji. Dobrym pomysłem jest przywołanie w tym miejscu przykładu konkretnej sytuacji, w jakiej wyjątkowo dobrze się sprawdziliśmy, która jednocześnie w jakiś sposób nawiązuje do stanowiska, na które aplikujemy; jak chociażby opisać wyjątkowo skomplikowany projekt, który realizowaliśmy w poprzedniej firmie i zaznaczyć swoją rolę w tym, że ostatecznie się powiódł.
-
Co motywuje pana/panią do pracy?
Warto udzielić na to pytanie dokładnej, przemyślanej odpowiedzi – choć brzmi niepozornie, może okazać się decydującym pytaniem, dzięki któremu rekruter podejmie decyzję o tym, czy zatrudnić nas w firmie. Przede wszystkim należy pokazać, że nasze motywacje są spójne z tym, czym będziemy zajmować się w firmie; jeżeli aplikujemy na stanowisko związane ze wsparciem klienta, możemy zaznaczyć, że naszą główną motywacją do pracy jest chęć pomocy innym ludziom i zapewnianie im wsparcia. Taka odpowiedź pokaże pracodawcy, że zależy nam na otrzymaniu tej konkretnej pracy i że jeżeli nas zatrudni, zyska wartościowego, zaangażowanego pracownika, który będzie pracował w firmie ze szczerymi chęciami. Jest to szczególnie cenne dla pracodawców w chwili, gdy wielu pracowników decyduje się na pracę w określonych miejscach tylko ze względu na szeroko pojęte wygody, takie jak nieskomplikowany charakter stanowiska albo dobra lokalizacja w centrum miasta. Tacy pracownicy często nie są szczególnie wydajni a nawet mogą szybko rezygnować ze stanowiska, sprawiając, że pracodawca zmuszony jest ponownie przeprowadzać cały proces rekrutacyjny, tracąc na to czas, energię i pieniądze.
-
Proszę opowiedzieć coś o sobie.
Pytanie, które ma założenia podobne do pytania o mocne i słabe strony, mające jednak na celu bardziej indywidualne poznanie potencjalnego pracownika. Rekruter zadający to pytanie chce dowiedzieć się o kandydacie czegoś więcej niż to, co zostało przedstawione w formie suchych faktów na CV. Warto w ciekawy sposób opowiedzieć wówczas o swojej ścieżce zawodowej albo o odbytej edukacji, podkreślając przy tym w subtelny sposób swoje mocne strony. Oprócz tego dobrze jest wpleść w wypowiedź nasze pasje, jednak najlepiej zrobić to tylko wtedy, gdy te pokrywają się w jakiś sposób z wybranym przez nas stanowiskiem. Na ogół lepiej jest unikać opowieści o życiu osobistym.
-
Dlaczego zmienia pan/pani pracę?
Odpowiadając na to pytanie lepiej jest unikać skupiania się na negatywach poprzedniej pracy i zamiast tego mówić o pozytywach, jakie może dać nam nowa praca. Można na przykład powiedzieć, że poprzednia praca, mimo optymalnych warunków, nie zapewniała nam wystarczających możliwości rozwoju i sprawiała, że czuliśmy, że nie możemy w pełni spełniać się zawodowo – i że mamy nadzieję, że firma, do której aplikujemy, zapewni nam wyzwania, których brakowało w trakcie poprzedniej pracy. Należy pamiętać, by powody naszej zmiany pracy były konkretne i nawiązywały do naszych osobistych motywacji i celów; prosta odpowiedź, taka jak na przykład “by zarabiać więcej pieniędzy” zostanie odebrana jako niewystarczająca i sugerująca, że pracownikowi nie zależy na otrzymaniu tej konkretnej pracy i nie będzie on angażował się w nią ze szczerą pasją.
-
Czy bierze pan/pani udział w innych rekrutacjach?
Choć to pytanie może wydawać się nieco podchwytliwe, a czasem nawet bezsensowne, jest zadawane z powodu konkretnych przesłanek. Przede wszystkim pracodawca chce wiedzieć, jak bardzo powinien spieszyć się z podjęciem decyzji o zatrudnieniu kandydata; jeżeli ten równocześnie aplikował do kilku innych miejsc, rekruter weźmie to pod uwagę i prędzej rozważy rekrutację pracownika, by nie stracić go na rzecz innej firmy. Należy jednak pamiętać, by zachować rzeczowość i profesjonalizm odpowiadając na to pytanie; odpowiedzenie, że bierzemy udział w wielu róznorodnych procesach rekrutacyjnych może zasugerować, że nie bierzemy do końca na poważnie tej konkretnej ścieżki zawodowej, a nasze plany nie są zdefiniowane. Warto zaznaczyć, że składaliśmy aplikacje na stanowiska o podobnej charakterystyce – pokaże to rekruterowi, że jesteśmy zdecydowani na pracę w tym konkretnym obszarze, a nasz wybór nie był dziełem przypadku.
Ogólne wskazówki odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej
Oprócz rzetelnego przygotowania się do odpowiedzi na konkretne pytania, możemy wprowadzić w życie kilka innych rzeczy, które sprawią, że lepiej wypadniemy w oczach rekrutera. Mimo iż może zabrzmieć to banalnie, absolutną podstawą jest zjawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej z dobrym nastawieniem – pogodne, pewne siebie osoby zrobią dobre wrażenie na rekruterze. Pozwólmy sobie zrelaksować się przed wyjściem na rozmowę; spędźmy chwilę z ulubioną książką, weźmy relaksującą kąpiel albo spędźmy miło czas z członkiem rodziny albo przyjacielem. Oprócz tego należy pamiętać o tym, by na rozmowę kwalifikacyjną stawić się punktualnie – najlepiej parę minut przed nią. Warto wybrać wcześniej jadący autobus albo wyjechać samochodzem kilka minut wcześniej, by zapewnić sobie przybycie na czas; spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną ogromnie działa na naszą niekorzyść i znacznie zmniejsza szansę na to, że zostaniemy wybrani na dane stanowisko. Należy również pamiętać o odpowiednim stroju – najlepiej zastosować tu kompromis pomiędzy ubraniem codziennym a odświętnym. Elegancka koszula w zupełności wystarczy, by zrobić na pracodawcy dobre pierwsze wrażenie. Warto również przejrzeć swoje CV tuż przed rozmową, by w razie pytań o jego zawartość móc odpowiadać bez stresu i większego zastanowienia. Stosując te wskazówki i przygotowując uprzednio odpowiedzi na wymienione wyżej pytania znacznie podnosimy szansę na pomyślny wynik rozmowy kwalifikacyjnej – pozostaje tylko być dobrej myśli i czekać na odpowiedź od pracodawcy.