Rekrutacja pracowników z Ukrainy – od czego zacząć?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy – od czego zacząć?

Przedsiębiorcy w wielu branżach z pewnością potwierdzą, że rosną koszty pracy, a dodatkowo coraz trudniej znaleźć Polaków chętnych do pracy. W pewnym momencie w firmie może pojawić się z tego powodu pomysł rekrutacji osób z zagranicy, a dokładniej mówiąc – z Ukrainy. Wśród naszych sąsiadów jest wiele osób zainteresowanych pracą w Polsce, w tym sporo osób wykwalifikowanych, doświadczonych i posiadających duży zapał do pracy.

Jeśli jednak ktoś próbuje rekrutować Ukraińców po raz pierwszy, może nie wiedzieć, od czego zacząć. Zarówno, jeśli chodzi o znalezienie potencjalnych kandydatów, jak i ustalenie z nimi szczegółów pracy i załatwienie wszystkich formalności. Nie należy jednak się poddawać, ponieważ wbrew pozorom te wszystkie kwestie nie muszą być trudne czy skomplikowane.

Od czego zacząć przy rekrutacji pracowników z Ukrainy?

Bez wątpienia rekrutacja pracowników z Ukrainy powinna zacząć się od dokładnego przemyślenia, czego wymagamy. Na jakie dokładnie stanowiska poszukujemy pracowników i jakie powinni oni mieć cechy i kwalifikacje. Inaczej rekrutacja będzie wyglądała, jeśli szukać będziemy specjalistów, a inaczej w przypadku poszukiwania pracownika fizycznego czy pomocy domowej. Kiedy już będziemy pewni, czego szukamy, przyjdzie czas zwrócić się do dobrej agencji pośrednictwa pracy.

W teorii można próbować samodzielnie szukać chętnych z Ukrainy, na przykład w Internecie, ale nie znając języka będzie to ciężkie. Nie mówiąc już o problemach związanych z różnego rodzaju formalnościami wymaganymi przy zatrudnianiu obcokrajowców. Jeśli zdecydujemy się na pomoc ekspertów z agencji, wszystkie te trudności zostaną wyeliminowane. Agencja odszuka odpowiednich kandydatów do pracy i wstępnie wyselekcjonuje tych najlepszych, a także zajmie się wszelkimi formalnościami.

Z uwagi na fakt, że pracodawca nie zatrudnia pracownika bezpośrednio, a przy pośrednictwie agencji, może liczyć na wsparcie między innymi w zakresie logistyki (koordynacja pracy, dojazdy i nie tylko). Ponadto nie będzie musiał się przejmować takimi kwestiami, jak pozwolenie na pobyt i na pracę dla pracowników.

Czy rekrutacja z Ukrainy to dobry pomysł?

Obecnie już wiele firm w Polsce ma w swojej kadrze mniejszą lub większą ilość Ukraińców – i spora część z nich jest z tego faktu bardzo zadowolona. Podkreślają chociażby obniżenie koszty zatrudnienia przy braku negatywnego wpływu na wydajność przedsiębiorstwa.

Kluczowe jest jednak dobranie odpowiednich osób, co ograniczy rotację i zapewni wysoką jakość pracy. Stąd też współpraca z dobrą agencją pośrednictwa pracy to podstawa jeśli interesuje nas leasing pracowniczy.

Dodaj komentarz