Strona internetowa dla firmy – kiedy warto się na nią zdecydować? Jak powinna wyglądać?

Strona internetowa dla firmy – kiedy warto się na nią zdecydować? Jak powinna wyglądać?

Wiele firm posiada własne strony internetowe. Zwykle decydują się na nie ze względu na konkurencję. Jednak decyzja podjęcia pod wpływem rywali może być błędnym wyborem. O własną witrynę trzeba dbać, powinna mieć ona jakiś cel, a co najważniejsze trzeba ją dobrze wypromować.

Kiedy więc jest ta najlepsza, jedyna okazja na założenie strony internetowej dla firmy? I jak powinna ona wyglądać? Czy są jakieś elementy, które świadczą o profesjonalizmie witryny i jej sukcesie. Sprawdźmy.

Zalety posiadania firmowej strony www

Przede wszystkim to Twoje własne miejsce w sieci, które możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wielu przedsiębiorców traktuje swoją stronę internetową jako wizytówkę firmową. I mają rację. Mogą na niej w krótki, konkretny i jednocześnie interesujący sposób pokazać, czym zajmuje się ich firma oraz jakie korzyści przynosi ona swoim klientom. To świetna metoda na zbudowanie unikalnego wizerunku i wyróżnienie się wśród konkurencji.

To jednak nie wszystko. Posiadając własną stronę www sprawiasz, że klienci mogą do Ciebie dotrzeć znacznie szybciej i to wprost z zacisza swojego domu. A to dla nich komfortowa sytuacja. Twoim jedynym zadaniem jest wówczas odpowiednie przykucie ich uwagi i zachęcenie ich do kontaktu z firmą lub bezpośrednim zakupem produktu (np. przez sklep internetowy).

„Dobrze prowadzona strona firmowa pomaga Ci aktywnie sprzedawać produkty i usługi”

Stacjonarne placówki działają jedynie w określonych godzinach, np. od 8 do 16. Twoja strona nie ma takich ograniczeń. Klienci mogą na nią wchodzić i wychodzić o dowolnej porze dnia i nocy – nawet w niedzielę i inne święta. A co więcej mogą nie tylko czytać teksty na niej umieszczone czy oglądać zdjęcia czy grafiki, ale także aktywnie kupować. Pomyśl sobie, gdy Ty będziesz spał lub przebywał na wakacjach, Twoja strona sama na Ciebie zarobi. Czy to nie brzmi dobrze?

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Sama witryna, nawet najlepiej zaprojektowana, sprzedawać nie będzie. Ale jeśli tylko odpowiednio podejdziesz do tego przedsięwzięcia, możesz pomóc swojej firmie szybciej się rozwijać, zdobywać nowe rynki i zwiększać przychody.

Podsumowując, własna strona internetowa wspiera:

  • zdobywanie klientów;
  • zwiększanie przychodów firmowych, a więc pomaga umacniać się firmie na rynku;
  • budowanie własnego, unikatowego wizerunku marki;
  • wyróżnianie się wśród konkurencji (co jest bardzo ważne we współczesnym świecie);
  • promocje firmy w internecie.

Czy każda firma powinna zdecydować się na posiadanie własnej strony?

Nie i już tłumaczymy dlaczego. Wszystko zależy od branży oraz wielkości działalności. Warto tutaj od razu nadmienić, że firmowa witryna wiąże się ze sporym kosztem, który trzeba ponieść, żeby jej wygląd, funkcjonalności i ogólne działanie było na jak najwyższym poziomie. Do tego dochodzą takie koszty jak utrzymanie domeny, hosting czy choćby certyfikat SSL, odpowiedzialny za bezpieczeństwo na stronie.

W niektórych sytuacjach musisz również zapłacić za stworzenie i wdrożenie polityki prywatności – zwłaszcza, gdy przetwarzasz na witrynie dane swoich klientów.

Jak widać to całkiem sporo kosztów i formalności. Nie każda firma może sobie na to pozwolić. I na szczęście nie musi. Małe firmy lub te, które funkcjonują jedynie na rynku lokalnym, zamiast własnej strony www mogą:

  • prowadzić firmowy profil w mediach społecznościowych;
  • stworzyć wizytówkę firmową w Google Moja Firma.

Zanim jednak zdecydujesz się na któreś ze wskazanych przez nas rozwiązań, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci dobrać działania odpowiednie do specyfiki Twojej branży. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom social media oraz wizytówki Google.

Media społecznościowe

Kto z nas nie korzystał w życiu z mediów społecznościowych? Na facebooka wchodzimy niemal codziennie, instagram również podbił nasze serca. A to tylko dwa kanały, które zrzeszają masę potencjalnych klientów dla Twojej firmy.

Możesz np. zdecydować się na wypromowanie swoich usług przez social media. Zbudować wokół siebie społeczność, która aktywnie będzie wspierać działania prowadzone w ramach Twojej działalności firmowej. A potem przekształcić tych obserwatorów i fanów w klientów z prawdziwego zdarzenia – takich, co będą kupować Twoje produkty lub usługi, oraz takich którzy Twoje usługi będą polecać innym.

Warto zdecydować się na jeden kanał w mediach społecznościowych i skupić się na regularnym dodawaniu na nim materiałów. Ale pamiętaj o jednym. Social media to obca przestrzeń. Obowiązują tu pewne reguły, których musisz się trzymać. I tak naprawdę nigdy nie wiesz, kto i kiedy może zablokować i zamknąć Ci tam firmowe konto.

Google Moja Firma

To wizytówka firmowa, która wyświetla się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania w Google. Pomaga klientom w błyskawiczny sposób skontaktować się z firmą i dowiedzieć się, czym dane przedsiębiorstwo się zajmuje. Polecana jest szczególnie dla firm lokalnych, ale mogą ją wykorzystać również firmy, które sprzedają produkty o zasięgu ogólnokrajowym.

Aby Twoja wizytówka w Google Moja Firma była skuteczna powinieneś:

  • dodać dokładną nazwę firmy;
  • podać jej adres stacjonarny;
  • uzupełnić wizytówkę o formy kontaktu (dobrze, aby było ich więcej – niech klient ma wybór);
  • dodać zdjęcia;
  • pokazać mapę dojazdu do firmy.

Posiadając wizytówkę Google Moja Firma umożliwiasz klientom dodawanie opinii o swojej działalności. W skróconej wersji będą one się wyświetlać w formie gwiazdek, a po wejściu w panel opinii widoczne będą wszystkie opinie wraz z odpowiedziami firmy. Warto wiedzieć, że firmy które odpowiadają na komentarze klientów – zarówno zadowolonych jak i nie – podnoszą pozycję swojej wizytówki w wyszukiwarce Google.

Taką wizytówkę warto posiadać nawet wtedy, gdy masz już własną firmową stronę internetową. Wówczas w opisie możesz dodać odnośnik prowadzący do Twojej witryny.

Elementy profesjonalnej strony www

Każda strona www powinna realizować swój cel, jakim jest przyciąganie klientów i sprzedaż. Jednak, żeby ten cel realizowany był skutecznie witryna powinna być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Na jakie elementy zwracać uwagę? Co sprawia, że jedne strony sprzedają więcej, a inne po prostu „wiszą” w sieci?

Przejrzysta nawigacja na stronie

Użytkownik, który wchodzi na Twoją stronę ma pewien cel do osiągnięcia. Chce coś kupić lub czegoś się dowiedzieć. Kluczowy jest więc pierwszy kontakt z Twoją witryną. Musi ona jasno pokazywać, co można na niej zrobić, na jakie strony przejść i gdzie kliknąć.

Jeśli zlecasz zaprojektowanie strony profesjonaliście, z pewnością to nie będzie stanowiło problemu. Ważne będzie nie tylko menu główne, ale także basek boczny oraz rozmieszczenie poszczególnych przycisków na stronie. Istotne jest również to, w których miejscach w witrynie umieszczone jest call to action, czyli zachęta do działania.

W sytuacji, gdy Twój potencjalny klient się zgubi, masz małe szanse, że zostanie dłużej na stronie. Prędzej kliknie „wstecz” i poszuka rozwiązania u Twojej konkurencji. A to pewnie ostatnia rzecz, którą chcesz osiągnąć.

„Masz tylko 8 sekund, aby zainteresować użytkownika swoją stroną”

Widoczne dane kontaktowe

Co z tego, że strona internetowa dla Twojej firmy będzie wyglądać profesjonalnie i świetnie będzie sprzedawać, jeśli nie pozwolisz klientowi się z Tobą skontaktować? Zadbaj więc o to, aby numery telefonów lub formularz kontaktowy był widoczny na każdej stronie, najlepiej na dole strony. Dodaj różne formy kontaktu, bo Twoi klienci są różni – jeden zadzwoni, inny wyśle maila, a trzeci odwiedzi Cię osobiście.

Jeśli używasz formularza kontaktowego pamiętaj o stworzeniu polityki prywatności. Tylko w ten sposób jesteś w stanie legalnie przetwarzać dane swoich klientów. Wystarczy Ci go tego checkbox umieszczony pod oknem formularza.

Chwytliwe teksty

Teksty na stronie to jej najważniejsza część obok wyglądu. To one zwracają uwagę i sprzedają. Dobrze napisane nagłówki, ciekawe akapity pobudzające do zakupu sprawiają, że klienci szybciej i chętniej przechodzą przez cały proces zakupowy. Jeśli nie masz pomysłu na treści, możesz skorzystać z pomocy copywritera lub agencji kreatywnej.

Chwytliwe teksty powinny znaleźć się:

  • na stronie głównej;
  • na poszczególnych podstronach z ofertą;
  • w zakładce „o nas”.

Pamiętaj, że skuteczną formą reklamy w sieci jest prowadzenie bloga firmowe. Klienci lubią, kiedy firmy dzielą się specjalistyczną wiedzą. A dodatkowo zwiększasz ruch na stronie i sprawiasz, że Google zaczyna traktować Cię bardziej poważnie.

Koncentracja na odbiorcach

Każda strona internetowa dla firmy, niezależnie od branży, powinna być zaprojektowana pod odbiorców. Pierwszym krokiem powinno być zatem poznanie ich nawyków i potrzeb. Nie ma sensu stosować innowacyjnych rozwiązań, gdyż nie masz pewności, że będą one działać. Sprawdź, co sprawdza się u innych i to zastosuj u siebie. Pamiętaj tylko, żeby nie kopiować rozwiązań krok po kroku.

Proste call to action

Wspominaliśmy o nim już wcześniej, ale warto dodać, że nawet mała zmiana tekstu może spowodować wzrost zainteresowania usługami firmy i zwiększoną ilością zamówień. Ważne, aby call to action było dopasowane do konkretnego momentu, w którym znajduje się klient na swojej ścieżce zakupowej. Ponadto powinno być czytelne i w jasny sposób informować o tym, co się stanie jeśli potencjalny klient kliknie w link.

Przejrzyste adresy url

Nazwy adresów url powinny być pozbawione ciągów przypadkowych znaków. To złe zarówno z punktu widzenia użytkowników, jak i wyszukiwarki Google. Jednak nie tylko adresy mają znaczenie. Istotny jest również kod – musi być przejrzysty i pozbawiony błędów. Strona internetowa dla firmy powinna zostać zaprojektowana tak, aby można było ją w przyszłości ulepszać, tj. dodawać nowe funkcje, wrzucać animacje czy filmy video.

Strona dla firmy – kiedy warto się na nią zdecydować?

Jeśli masz wystarczająco dużo środków i determinację do zarządzania stroną przez cały czas jej funkcjonowania – powinieneś zdecydować się na nią na wczesnym etapie działalności. Profesjonalna strona www buduje wizerunek firmowy, zwiększa zasięgi marki i pomaga więcej sprzedawać.

Dodaj komentarz