Wykładziny obiektowe są stosunkowo nowym pojęciem. Różnią się od wykładzin domowych, które najczęściej tworzone są z delikatnych i miękkich materiałów. Jak możemy się domyślić po nazwie wykładziny obiektowe przeznaczone są do większych powierzchni użytku publicznego. Co to znaczy? Wykładziny obiektowe stosuje się w miejscach takich jak biura, szkoły, czy przedszkola, w obiektach sportowych i przemyśle. Zobacz czym charakteryzują się wykładziny obiektowe i jaką wybrać do pomieszczenia.
Jakie są rodzaje wykładzin obiektowych?
Pod pojęciem wykładzin obiektowych kryją się setki różnych rodzajów podłoża. Najczęściej jednak wykorzystuje się wykładzinę PCV. Szczyt swojej popularności przeżywała w latach 90. Można było ją znaleźć w prawie każdym domu. Dużą zaletą wykładziny biurowej jest jej wytrzymałość – jest odporna na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Równie długą tradycją może pochwalić się linoleum. Są to o tyle wyjątkowe wykładziny, że składają się głównie z materiałów naturalnego pochodzenia. Dlatego też linoleum uznawane jest za jedną z najzdrowszych i higienicznych wykładzin. Jest trwałe, odporne na uszkodzenia, a na powierzchni nie rozwijają się bakterie. Jest to dobry wybór do mieszkania alergików, ale także do biura, gdzie codziennie przewija się wiele osób.
Coraz popularniejsze stają się także wykładziny gumowe lub wykonane z kauczuku. Tego rodzaju podłoża są stosunkowo miękkie i antypoślizgowe. Dlatego świetnie sprawdzą się w placówkach przedszkolnych oraz szkołach. Zarówno wykładzina gumowa, jak i kauczukowa jest odporna na ścieranie i obciążenie. W dodatku materiał jest elastyczny i szybko wraca do swojego oryginalnego kształtu.
Czy wykładzina obiektowa może być ekologiczna?
Wybór wykładziny do pomieszczenia użytku publicznego jest procesem wieloetapowym. Musisz oszacować tempo zużywania się podłoża, do tego wybrać rodzaj materiału, zastosowanie pomieszczenia i jeszcze kilka innych rzeczy, Jednak coraz częściej zależy nam także, żeby rozwiązania, które wybieramy były również ekologiczne. Wykładzina obiektowa jak najbardziej może być ekologiczna. Do tej grupy możemy zaliczyć linoleum, które wykonane jest materiałów pochodzenia naturalnego. Tak samo wykładzina kauczukowa. Kauczuk pozyskuje się z drzew lub pozostałościach po produkcji. Z kolei Firma Milliken do produkcji wykładzin wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu. Podłoża w 90% tworzone są z materiałów pozyskanych z recyklingu.