Zarobki w McDonald’s – wyższe niż minimalna?

Zarobki w McDonald’s – wyższe niż minimalna?

Trudno spotkać dziś osobę, która nie kojarzyłaby marki McDonald’s. Restauracje „pod złotymi łukami” możemy znaleźć już nawet w miastach powiatowych, a niemal każda wycieczka szkolna planuje krótki postój na posiłek właśnie w tym amerykańskim fast-foodzie. Trudno się więc dziwić, że dużo osób rozważa możliwość zatrudnienia właśnie w McDonald’s.

McDonald’s – sukces w Polsce

Restauracja McDonald’s została założona przez braci Richarda i Mauriece’a McDonaldów dokładnie 15 maja 1940 roku w Kalifornii, w mieście San Bernardinio a celem było jedno – robienie hamburgerów – dobrze i szybko. Popularność i rozpoznawalność marki wskazują na to, że ich cel został osiągnięty. W Polsce pojawienie się restauracji kojarzonej z zachodem i smakami, które niestety nie były znane, było bardzo długo wyczekiwane. Nie powinny więc nikogo dziwić olbrzymie kolejki osób w roku 1992, które chciałby spróbować hamburgerów i popularnych frytek w pierwszym lokalu McDonald’s w Polsce. Na ogromny sukces wskazuje również kwota obrotu w pierwszym dniu działania restauracji – ponad 45 tysięcy złotych!

McDonald’s – kariera

Popularność i ekspansja sieci powodują, że firma potrzebuje również dużą załogę. Każda nowe otwarcie restauracji wiąże się z zatrudnieniem około 50 nowych osób – od sprzątaczek, przez kasjerów, osoby w kuchni po kadrę zarządzającą. Ogółem zatrudnienie McDonald’s w Polsce przekroczyło już dawno liczbę 19 000, a o olbrzymim zainteresowaniu pracą w znanej sieci świadczy, chociażby ogromna liczba wyszukiwanych haseł takich jak np. McDonald’s zarobki. Na popularność sieci wśród poszukujących pracy wskazuje jednak inny fakt – możliwość kariery.

Nowe osoby zatrudniane są jako pracownicy restauracji, do których należą takie zadania jak:

  • sprzedaż produktów
  • przygotowywanie napojów
  • przygotowywanie popularnych lodów
  • wydawanie posiłków
  • dbanie o czystość na terenie restauracji

Stosunkowo szybko można jednak awansować na instruktora, który szkoli nowe osoby a później wejść do kadry zarządzającej (menedżer, asystent kierownika restauracji, kierownik restauracji). Sieć chwali się, że ponad 80% kierowników zaczynała od najniższych pozycji w ich punktach.

McDonald’s zarobki

Wynagrodzenie na jakie, można liczyć na początku swojej kariery w McDonald’s, niestety nie należy do wysokich. Zarobki w McDonalds dla nowo zatrudnionych osób zazwyczaj są zbliżone do minimalnego wynagrodzenia w Polsce. W roku 2020 pensja minimalna w Polsce to 2600 zł brutto na pełnym etacie. McDonald na początek prawdopodobnie zaproponuje nam właśnie taką kwotę albo niewiele wyższą (o 200-300zł brutto). Warto pamiętać, że za każdą przepracowaną godzinę w nocy przysługuje nam 20% dodatku oraz będąc zatrudnionym o pracę mamy do dyspozycji 20 lub 16 dni (w zależności od naszego stażu pracy) płatnego urlopu.

Zarobki rosną znacząco po awansie – osoba, która staje się menadżerem danej restauracji, może liczyć na pensję w wysokości 3500-4000 złotych netto, co z pewnością jest bardzo zachęcające do większego wysiłku, aby zwiększyć swoje szanse. W przypadku kierowników pensja może nawet być większa niż 5000 złotych! Biorąc pod uwagę chęć zatrudnienia się w McDonald’s, warto pamiętać o bardzo elastycznym grafiku, dzięki czemu pracę możemy pogodzić z innymi swoimi zajęciami.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować w McDonaldzie?

Młodym i niedoświadczonym osobom znacznie trudniej jest znaleźć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Główny problem jest tu brak doświadczenia zawodowego. W takiej sytuacji częstą alternatywą jest albo pomoc rodziny lub znajomych, albo praca w McDonaldzie. Nie bez powodu praca w Maku jest jedną z najczęściej wybieranych pierwszych prac przez młode osoby. Wynika to z braku szczególnych wymagań na najniższe stanowisko i co najważniejsze braku konieczności posiadania doświadczenia zawodowego. W McDonaldzie wszystkiego uczą od podstaw. Jest to zatem dobra alternatywa dla osób, które ukończyły szkołę i pilnie poszukują pracy.

Jedynym wymaganiem, które musisz obligatoryjnie spełnić to posiadanie aktualnej książeczki sanepidowskiej. Jest ona niezbędna w przypadku podejmowania pracy przy jedzeniu, a więc w każdym punkcie gastronomicznym.

Czy trudno jest dostać awans w McDonaldzie?

Ścieżka zawodowa w McDonaldzie wydaje się prosta i niezbyt skomplikowana. Oczywiście bez doświadczenia nie masz zbyt dużego pola do manewru, gdy jednak już będziesz pracownikiem Maka, szybko przekonasz się, że już po kilku miesiącach możesz bez problemu przejść nieco wyżej. Przygotują Cię do tego organizowane szkolenia.

Pracownicy wzorowo wykonujący swoją pracę (mowa o najniższym szczeblu pracy) mogą awansować na stanowisko tzw. instruktora, do którego obowiązków należeć będzie wdrożenie w pracę i nadzorowanie jej wykonywania przez nowe osoby w firmie.

Po tym droga awansu wiedzie przez kolejne stanowiska:

  • młodszego menadżera;
  • menedżera
  • asystenta kierownika danej restauracji,
  • w końcu na samego kierownika.

Oczywiście na każdym stanowisku pracownicy mają zapewnione odpowiednie szkolenia, które mają przygotować do objęcia nowego stanowiska.

Praca w McDonaldzie nie jest zatem jakoś specjalnie skomplikowana. Wystarczy rzetelnie przykładać się do powierzonych obowiązków i starać się wykonywać je najlepiej jak się potrafi, aby szybko osiągnąć wymarzony awans, którzy daje całkiem niezłe wynagrodzenie.

Dodaj komentarz