1. Stawiaj na outsourcing
Niektórzy ludzie kochają robić wszystko samodzielnie, a po pytaniu, dlaczego tak się meczą twierdzą „bo tak”. Przykład. Chcesz zmienić szablon strony www, zaczynasz naukę od podstaw, marnujesz mnóstwo czasu na zdobycie umiejętności, aż w końcu publikujesz produkt zaledwie spełniający techniczne wymagania. Zamiast tego wystarczy drobna inwestycja na gotowy twór tego typu lub oddelegowanie zadania do osoby wykwalifikowanej.
2. Skupienie na działalności operacyjnej
To trochę daleko idące słowa, ale gdy jednocześnie jesteś grafikiem i pianistą nie będziesz w dwóch rzeczach mistrzem, chyba że poświecisz na to ogrom wysiłku. Skupienie na jednym obszarze z umiejętnością delegowania uprawnień prowadzi do ograniczenia strat czasu osobistego do minimum.
3. Codzienna sesja planowania i podsumowania
Zawsze wieczorem w chwilach obniżonego biorytmu usiądź przed notesem i zaplanuj kolejny dzień zgodnie z celami długoterminowymi. Zapisane dla wielu równa się zrealizowane. Twój umysł przywyknie do realnych założeń, wstaniesz od razu zmotywowany do akcji. Podsumowanie służy natomiast zamknięciu „energetycznej sesji” i kontroli, bardziej motywuje, uczy.
4. Najtrudniejsze ma pierwszeństwo
Wyobraź sobie, że codziennie wstajesz o 3, biegniesz maraton i idziesz do pracy. Po maratonie stwierdzisz krótko „nic gorszego mnie już dzisiaj nie spotka”. Po zrealizowaniu najgorszego zadania do reszty podejdziesz maksymalnie efektywnie.
5. Złota godzina
Kiedy siadasz do pracy, skoncentruj się tylko i wyłącznie na niej przez Twoją złotą godzinę, czyli okres, w którym potrafisz uzyskać maksymalnie skupienie. Na początku to 20 minut, później 45, aż dojdziesz do pełnej godziny. Po niej konieczna przerwa. Przeplatanie umysłowych obowiązków z fizycznymi. Przydatny stoper.
6. Cel minimum do osiągnięcia
Ustal absolutne minimum dnia, które zrealizujesz niezależnie od okoliczności panujących w Twoim życiu. Osiągnięcie mniejszego celu pobudzi motywacje do dalszych, ponadwymiarowych praktyk.
7. Drzemka w ciągu dnia
Wystarczy piętnaście minut drzemki, zimny prysznic, aby powrócić natychmiast do intelektualnej formy. Przydatne szczególnie dla osób zmęczonych po standardowym dniu pracy.
8. Tnij słonia na kawałeczki
Wielkie zobowiązanie przeraża? Rozbij je na najmniejsze kawałeczki i zabierz się do nich krok po kroku z deadlinem ustalonym w racjonalnym marginesie bezpieczeństwa.
9. Miesięczna kontrola
Ustal szablon osobistej kontroli wydajności. Zobacz, co wyszło, a co nie. Reguluj potencjał. Kontrola to inaczej mówiąc korekta dotychczasowego kursu.
10. Zdrowy tryb życia
Ten punkt powinien być na samym początku. Racjonalna dieta, lekki wysiłek fizyczny utrzymuje cię w dobrej formie przez długie lata. Ciało i umysł to fundament reszty obowiązków.
Na zakończenie
Zgodnie z zasadą Pareto wystarczy, że zastosujesz dwa sposoby poprawy wydajności, a osiągniesz ogromny wynik. Czy warto?