Czy warto zainwestować w kosmetyki bezglutenowe?

Czy warto zainwestować w kosmetyki bezglutenowe?

Produkty bez glutenu, artykuły bezglutenowe to hasła, które pojawiają się nie tylko w kontekście artykułów spożywczych czy branży gastronomicznej, ale coraz częściej kosmetologii. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak do dłuższego czasu świadomość na temat choroby o nazwie celiakia rośnie i coraz więcej osób zaczyna rozumieć i wprowadzać w życie nowe zasady, wykluczające produkty z glutenem. Dotyczy to także różnorodnych preparatów pielęgnacyjnych i kosmetyków. Na rynku znaleźć można jeszcze stosunkowo niewielki wybór kosmetyków bezglutenowych, jednak najlepsze marki starają się rozszerzać swój asortyment właśnie o ten typ produktów. W niniejszym artykule przybliżymy nieco tematykę produktów kosmetycznych pozbawionych glutenu. Zapraszamy do lektury!

Na temat celiakii i alergii na gluten słów kilka

Na wstępie warto odróżnić alergię na gluten od celiakii. Otóż alergia zwykle dotyczy wyłącznie jelit, natomiast celiakia obejmuje zespół objawów, które dotykają cały organizm. Większość z nich jest bardzo uciążliwa i niepokojąca. Do najbardziej charakterystycznych symptomów celiakii należą:

  • biegunka;
  • utrata masy ciała;
  • chroniczne bóle głowy;
  • chroniczne zmęczenie;
  • obniżenie nastroju;
  • uporczywe bóle brzucha;
  • anemia;
  • wzdęcia;
  • suche i łamliwe włosy;
  • wysypka.

Oczywiście to nie jedyne objawy celiakii, jakie mogą się pojawić w wyniku nietolerancji glutenu przez organizm. Nieleczona i niezdiagnozowana choroba wywołuje także wrzodziejące zapalenia w jamie ustnej, niedokrwistość, problemy z zajściem w ciążę, poronienia. Jak widać, skutki tej choroby bywają naprawdę niezwykle poważne, dlatego nietolerancja glutenu również należy potraktować poważnie i unikać produktów, które zawierają ten składnik.

W jakich produktach znajduje się gluten?

Gluten to mieszanina gliadyny i gluteniny, która występuje zarówno w produktach spożywczych, jak i kosmetykach. Zacznijmy jednak od produktów spożywczych. Dużą zawartość glutenu znajdziemy w: pieczywie, makaronach, otrębach, ciastach, kawie zbożowej, kruchych ciastkach, wędlinach, majonezie, musztardzie, jogurtach, chipsach, czekoladzie. W jakim celu wykorzystuje się gluten do produkcji kosmetyków? Otóż wykorzystuje się je jako ekstrakty kosmetyczne. Przemysł kosmetyczny z lubością dodaje je do różnorodnych preparatów przez wzgląd na fakt, że gluten, a dokładniej lipidy, mają działanie odbudowujące i regenerujące zniszczoną skórę, a także nawilżające i łagodzące wszelkie podrażnienia. Gluten dodawany jest zarówno do kosmetyków pielęgnacyjnych: kremów, balsamów, jak i kosmetyków kolorowych. Na szczęście, jak już wspomnieliśmy, wiele marek i producentów wysokiej jakości preparatów kosmetycznych ma w swojej ofercie kosmetyki bezglutenowe.

Czy warto sięgać po kosmetyki bezglutenowe?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: tak! Osoby, które cierpią z powodu alergii na gluten lub chorują na celiakię powinny unikać kosmetyków z glutenem. Wszak wystarczy, że obliżą usta pomalowane pomadką z dodatkiem glutenu lub przygotują posiłek smarując wcześniej dłonie kremem do rąk z dodatkiem glutenu, by czuć się źle. Kosmetyki w aerozolu również potrafią kryć w swym składzie gluten, co wiąże się z ryzykiem wdychania tej substancji. Warto zatem zawsze sprawdzać skład wszelkich preparatów i wybierać te bezpieczne alternatywy, czyli kosmetyki bezglutenowe. Na szczęście w sprzedaży coraz częściej można je znaleźć i tym samym zapewnić sobie bezpieczeństwo ich stosowania. Odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w ten typ preparatów, jest jednoznaczna i brzmi: tak!

Dodaj komentarz