Kredyt dla młodych – moje pierwsze mieszkanie

Kredyt dla młodych – moje pierwsze mieszkanie

Pierwsze mieszkanie to nowy program mieszkaniowy, który rozpocznie się w 2023 roku i pomoże młodym Polakom sfinansować zakup pierwszego mieszkania lub domu. Wsparcie zapewnią dwa rozwiązania: dotowane przez rząd niskooprocentowane pożyczki oraz specjalne konta oszczędnościowe. Sprawdź szczegóły.

Program rządowy – pierwsze mieszkanie

Pierwsze mieszkania to rządowy program, który ma ruszyć w połowie 2023 roku. Jak sama nazwa wskazuje, jej celem jest wspieranie Polaków w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Program skierowany jest głównie do młodych ludzi, którym nie udało się jeszcze kupić żadnej nieruchomości mieszkalnej. Szczegółowe informacje na temat zasad nowego programu mieszkaniowego można znaleźć na rządowym portalu gov.pl – Program Pierwsze Mieszkanie. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze założenia.

Program pierwsze mieszkanie – założenia ogólne

Pierwszym filarem programu „Pierwsze mieszkanie” jest Bezpieczny Kredyt 2 procent, niskooprocentowany kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania. Stopa spłaty przez pierwsze 10 lat zostanie obniżona do 2% ze względu na dotację państwa do oprocentowania w celu wyrównania różnicy między średnim oprocentowaniem kredytów o stałym oprocentowaniu banku kredytującego a 2%.

Pożyczki są dostępne dla osób poniżej 45 roku życia, które nie posiadają i nie posiadały mieszkania ani domu jednorodzinnego. Nie ma też i nigdy nie miała prawa spółdzielczego w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych lub domów jednorodzinnych. O pożyczkę mogą ubiegać się również małżonkowie lub rodzice przynajmniej jednego wspólnego dziecka. W tym przypadku wystarczy, że tylko jedno z nich spełnia warunki wieku i „pierwszej rodziny”. Maksymalna kwota pożyczki, jaką może otrzymać dana osoba to 500 tysięcy złotych. Dla małżeństw lub rodziców z dziećmi maksymalna kwota pożyczki to 600 000 tysięcy złotych. Kredyty kondominium można uzyskać zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie ma limitu cenowego na mieszkania o powierzchni 1 m2.

Czy warto skorzystać z programu pierwsze mieszkanie?

Wbrew obawom nowy projekt „pierwszego mieszkania” wydaje się atrakcyjny iz pewnością wart rozważenia. Po pierwsze dlatego, że daje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na warunkach finansowych zbliżonych do tych, które obowiązywały przed serią podwyżek. To prawda, że są dobre tylko przez 10 lat, ale mogą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na odsetkach. Warto zwrócić uwagę na konta oszczędnościowe, ponieważ można na nich zarobić więcej niż na standardowych lokatach bankowych, dzięki bonusom i zwolnieniu z podatku od zysków kapitałowych.

Dodaj komentarz