Oszczędzać, czy inwestować? Najlepsze sposoby na zarządzanie osobistym budżetem

Oszczędzać, czy inwestować? Najlepsze sposoby na zarządzanie osobistym budżetem

Efektywne i rozsądne zarządzanie swoimi pieniędzmi to jedna z najważniejszych cech dorosłego człowieka. Finanse to w końcu jedna z najważniejszych dziedzin naszego życia, a jednocześnie najbardziej delikatnych. Jedną z ważnych kwestii jest to, czy pieniądze lepiej jest oszczędzać, czy stale inwestować.

Podstawowe różnice między oszczędzaniem a inwestowaniem

Różnica między inwestowaniem a oszczędzaniem tkwi głównie w tym, co robimy z naszymi pieniędzmi. W przypadku samego oszczędzania, pieniądze są odkładane w dowolnym miejscu – może to być konto bankowe, lub skrytka w domu. Można je oszczędzać zarówno na określony cel, jak i na przysłowiową “czarną godzinę”. Faktem jest to, że przy oszczędzaniu nie obracamy w żaden sposób takimi pieniądzmi.

Inwestowanie niesie ze sobą dodatkowe możliwości, jeśli chodzi o czerpanie zysków ze swoich oszczędności. Pieniądze można oczywiście oszczędzać na wiele sposobów. Praktycznie każdy bank ma aktualnie do zaoferowania w tej kwestii mnóstwo skutecznych narzędzi.

Inwestowanie a oszczędzanie – co jest lepsze?

Trudno jednoznacznie określić, czy oszczędzanie jest lepsze od inwestowania. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz potrzeb danej osoby. Warto jednak przyjrzeć się bliżej inwestowaniu, bowiem może ono być połączone z oszczędzaniem i przy okazji przynosić dodatkowy dochód.

Przez długi czas uważało się, że inwestowanie jest czymś zarezerwowanym wyłącznie dla profesjonalistów, którzy dysponują wielką wiedzę oraz ogromnymi środkami finansowymi. Tymczasem dziś jest to coś bardzo prostego i dostępnego właściwie dla każdego. Oszczędzane pieniądze można równie dobrze zainwestować, i bez żadnego ryzyka po pewnym czasie otrzymać dzięki temu zyski.

Dobrym sposobem na połączenie inwestowania z oszczędzaniem są lokaty bankowe. Aby móc na nich inwestować, nie trzeba posiadać żadnej wiedzy ani poświęcać temu czasu. Wystarczy wpłacić na nie pieniądze, aby po pewnym czasie otrzymać je powiększone o dodatkowe zyski. Co ważne, nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, bowiem bank w pełni odpowiada za gwarancję zysku.

Z inwestowaniem wiążą się jednak pewne ograniczenia. W przypadku wielu służących do tego narzędzi, inwestor nie ma dostępu do swoich pieniędzy przez cały czas. Bardzo często trzeba poczekać na przykład do zakończenia trwania lokaty, aby móc wycofać takie środki bez utraty wypracowanych już zysków. Jest to pewną wadą, bowiem oszczędności są niekiedy potrzebne bardzo niespodziewanie.

Zarówno oszczędzanie jak i inwestowanie ma swoje wady i zalety. Najlepiej jest zatem podzielić swoje pieniądze i każdą część wykorzystać w innym celu. Zdecydowanie warto korzystać z obecnych narzędzi do inwestowania, bowiem dzięki nim bez żadnego wysiłku można zapewnić sobie dodatkowy dochód. Dobrze jednak mieć stale pod ręką oszczędności, z których można skorzystać w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz