Kredyt na biznes – czy warto finansować start firmy kredytem?

Kredyt na biznes – czy warto finansować start firmy kredytem?

Rozwój działalności wiąże się niejednokrotnie z nakładami finansowymi. W jaki sposób pozyskać fundusze na ten cel? Pomocny może okazać się kredyt na biznes!

Czy kredyt na biznes to to samo, co kredyt na start działalności?

W zasadzie jest spora różnica pomiędzy kredytem biznesowym, który nazywa się firmowym, a kredytem na rozruch działalności. Różnica polega przede wszystkim w klientach docelowych. Kredyt firmowy dotyczy przedsiębiorstw, które działają już przez określony czas na rynku. Banki indywidualnie określają, jaki okres obecności firmy na rynku jest niezbędny do tego, by kredyt traktować jako firmowy. Natomiast kredyt na start działalności dotyczy stosunkowo niedawno zarejestrowanych działalności gospodarczych.

Czy trzeba prowadzić firmę, by wziąć kredyt na start działalności?

Dużo zależy od tego, czy osoba, która będzie ubiegać się na kredyt, chce wciąż zadłużenie na firmę lub działalność. Należy jednak mieć na uwadze dwa terminy: pożyczkę oraz kredyt. Kredytu udziela bank najczęściej pod zastaw oraz na określony cel. Oznacza to, że sposób wydatkowania pieniędzy przez kredytobiorcę podlega kontroli ze strony banku. W tym przypadku nie ma możliwości pokrycia prywatnych wydatków częścią kwoty z kredytu. 

W przypadku pożyczek, takowa może zostać przeznaczona na dowolny cel, niejednokrotnie jest to kwota mniejsza, niż kwota kredytu, jednak osoba prywatna, która składa wniosek o pożyczkę, może rozporządzać kwotą w dowolny sposób. Oznacza to, że nie ma potrzeby, aby we wniosku określała cel, na który przeznaczony określoną kwotę.

Czy warto wziąć kredyt na start firmy?

Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Jeśli kogoś interesuje kredyt na własną działalność, przede wszystkim musi posiadać już wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie, banki bardzo sceptycznie podchodzą do nowych przedsiębiorców. Pomocny będzie konkretny biznes plan, jak też faktyczne dowody na to, że inwestycja kapitału przyniesie zamierzony efekt. Jest to także zabezpieczenie dla samej osoby, która ubiega się o kredyt.

Przygotowanie się do złożenia wniosku o kredyt na firmę

Biorąc pod uwagę, iż mowa tutaj o nowej firmie, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Na rynku na pewno jest spora konkurencja, dlatego należy przeprowadzić analizę, na ile faktycznie istnieje zapotrzebowanie na konkretne usługi, czy towary. Drugim aspektem jest ocena tego, jaki faktycznie kapitał jest niezbędny do rozruchu firmy. Chodzi tutaj o narzędzia niezbędne do pracy, które pozwolą na pełniejszy rozwój działalności. Ważnym aspektem będzie stopniowe budowanie wizerunku firmy, zanim ta jeszcze rozpocznie swoją działalność, na przykład poprzez social media.

Dodaj komentarz