Profesjonalne wycinanie laserem metalowych komponentów i części

Profesjonalne wycinanie laserem metalowych komponentów i części

Nowoczesna wycinarka laserowa powstała około 50 lat temu. Od tego czasu technologia bardziej się rozwinęła, dzięki czemu dziś niemal każdy z nas może skorzystać z usługi laserowego wycinania wszelkich metalowych komponentów czy części różnych maszyn.

Na czym polega wycinanie laserem?

Wycinanie laserem to proces wykorzystujący wiązkę światła o właściwościach laserowych do precyzyjnego usuwania lub przecinania materiałów. Wycinanie to jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, elektronika, rzemiosło artystyczne itp. Cały proces opiera się na skupieniu energii światła w jednym punkcie, co pozwala na kontrolowane i precyzyjne usuwanie materiału.

Od czasu wynalezienia pierwszej, laserowej wycinarki minęło już trochę czasu. Dzięki temu współczesna technologia poszła znacząco na przód, a wycinanie laserowe może zostać wykonane różnymi rodzajami wiązki lasera. Do tych najpopularniejszych zalicza się wycinanie laserem CO2, a także wycinanie gazowe.

Jeżeli chodzi o lasery CO2, to są one szeroko stosowane do cięcia i znakowania różnych materiałów, w tym drewna, plastiku, tkanin, papieru i wielu innych. Działa to na zasadzie pochłaniania promieniowania przez materiał i przekształcenia go w ciepło, co prowadzi do topnienia lub odparowywania. Z kolei wycinanie gazowe polega na wykorzystaniu wiązki laserowej do wytworzenia specjalnego kanału w materiale. To właśnie przez niego przepływa strumień gazu (najczęściej azotu lub tlenu) o wysokim ciśnieniu. Gaz usuwa stopniowo materiał z obszaru cięcia. Oprócz tych dwóch laserów spotkać można się również z laserem włóknowym, który wykorzystuje się do precyzyjnego cięcia cienkich materiałów, takich jak tkaniny, folie czy cienkie blachy metalowe. Działają one poprzez skupienie energii laserowej w bardzo małym obszarze, co minimalizuje strefę wpływu ciepła i zniekształcenia.

Dlaczego warto wybrać laserowe wycinanie?

Wycinanie laserem ma wiele zalet, takich jak: wysoka precyzja, szybkość i zdolność do obróbki różnorodnych materiałów. Oprócz tego rozwiązanie pozwala wyciąć dany materiał bez bezpośredniego kontaktu, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia lub zniekształcenia materiału. Laser pozwala przy tym wyciąć skomplikowane kształty o różnych rozmiarach, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia innymi, tradycyjnymi metodami cięcia. Z tego też powodu jest to popularna metoda w różnych dziedzinach.

Aby jednak laser dobrze się sprawdził, należy dokonać odpowiedniego wyboru rodzaju lasera i parametrów procesu. Dzięki temu można uzyskać pożądane efekty w zależności od rodzaju materiału i zastosowania.

Dodaj komentarz