Poznaj bliżej Tomaszów Mazowiecki

Poznaj bliżej Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto posiadające blisko 62 tysiące mieszkańców. Administracyjnie należy do województwa łódzkiego i jest siedzibą powiatu tomaszowskiego. Miasto zostało założone w 1363 roku, a prawa miejskie otrzymało w 1830. Tomaszów Mazowiecki znany jest ze swojego przemysłowego charakteru skupionego wokół przemysłu ceramicznego oraz włókienniczego. Rzeka Pilica przepływająca przez miasto jest dużą atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Co dzieje się w mieście i jakie wiadomości Tomaszów Mazowiecki dotyczą jego mieszkańców? Tego dowiesz się na portalu tomaszowonline.pl. Jeśli chcesz poznać bliżej to miasto to czytaj dalej, aby dowiedzieć się co warto w nim zobaczyć.

​Skansen Rzeki Pilicy

Rzeka Pilica dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego zawsze miała ważne znaczenie. Poświęcono tej rzece wyjątkowy skansen utworzony w 1999 roku. Skansen gromadzi unikatowe obiekty bezpośrednio związane z rzeką Pilicą oraz jej otoczeniem. Cały obszar skansenu podzielony jest na kilka sekcji tematycznych. W dziale „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” można obejrzeć między innymi całkiem sporych rozmiarów młyn wodny nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pomieszczenia młynu zostały wyremontowane i zaadaptowane do tego, aby prezentować w nim ciekawe makiety młynów wodnych. W kolejnym dziale „Wojenne trofea Pilicy” można zobaczyć głównie eksponaty nawiązujące do czasów II wojny światowej. Jest to więc swoista ciekawostka dla fanów militariów, bo można tutaj zobaczyć na własne oczy jak wygląda wyciągnięty z rzeki Pilicy opancerzony pojazd artyleryjski Luftwaffe, który nawiasem mówiąc stanowi jedną z największych atrakcji całego skansenu. Oprócz tego są tutaj inne pojazdy opancerzone, a nawet działa artyleryjskie. Ekspozycja o nazwie „Oś rzeki Pilicy” to obiekty, które pokazują jak niegdyś wykorzystywana była rzeka.

​Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

To wyjątkowy rezerwat krajobrazowy zlokalizowany w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. Jest tutaj wiele szlaków spacerowych i miejsc z których można podziwiać naturalną roślinność w liczbie około 400 różnych gatunków, a także liczne ptactwo wodno-błotne, w tym łabędzie, czaple siwe i białe, zimorodki i inne. Cały obszar ma wielkość blisko 29 hektarów. Sama nazwa „Niebieska Źródła” wynika z intensywnej niebiesko-zielonej barwy koloru wody w trakcie zmiennego stopnia nasłonecznienia w tym miejscu. Miejsce cieszy się popularnością ze względu na możliwość bezpośredniego obcowania z naturą i podziwiania niezwykłych widoków.

Dodaj komentarz