Etyka podczas prowadzenia biznesu

Etyka podczas prowadzenia biznesu

Etyka w biznesie, choć pomijana, jest bardzo ważnym jego elementem. Zastosowanie zasad moralno- etycznych w prowadzeniu działalności gospodarczej pozwala prawidłowo budować więzi między kontrahentami oraz w relacjach na drodze firma- klient. Nie od dziś zaś wiadomo, ze pozytywne relacje z otoczeniem w funkcjonowaniu firm są równie ważne jak w relacjach pomiędzy poszczególnymi ludźmi. Wszystkie szanujące się firmy wypracowały własny kodeks postępowania, który ma za zadanie wykształcać w klientach przywiązanie do marki oraz poczucie ważności, że każdy klient jest ważny. W największym uproszczeniu założyć można, ze postępowanie etyczne ma miejsce wówczas, kiedy obie strony kontaktów biznesowych odnoszą określone korzyści. Nie jest to jednak ścisła definicja, która wymagałaby wykluczenia wszelkich patologicznych zachowań, jak na przykład oszustwo, płatna protekcja, strach, próżność, nieuzasadniona agresja i wiele innych. Negatywne emocje są w biznesie równie szkodliwe jak w relacjach interpersonalnych, bowiem właśnie do takiego poziomu są sprowadzane wskutek prowadzenia normalnych kontaktów biznesowych i nieetyczne zachowanie jednego przedstawiciela firmy rzutuje na obraz jej jako całości.

Nowy typ pracownika

W ciągu ostatnich kilku lat szalenie modny zrobił się zupełnie nowy styl poszukiwania pracy. Chodzi o ludzi, którzy pracę traktują jako zabawę w spełnianie własnych życzeń, szukających nowych doświadczeń. W potocznym języku nazywa się takich ludzi „kolekcjonerami”. Co kolekcjonują? Doświadczenia gromadzone w życiorysie i chętnie prezentowane kolejnym pracodawcom, niekiedy nawet kilkudziesięciu w ciągu roku. Zaletą takich ludzi jest to, że na pewno zrealizują postawione przed nimi zadania, ponieważ daje im to radość. Ciężko takiego wolnego strzelca zatrzymać na dłużej w jednej firmie, a jeśli już się udaje, znaczy to, że kolejne zadania wciąż stanowią niejakie wyzwanie. Taki wolny strzelec z pewnością zadowoli pracodawcę, ale czy pracodawca zdoła zadowolić jego? Konieczne byłoby zaoferowanie odpowiedniego wynagrodzenia, które i tak zostanie przeznaczone na rozwijanie się. Awans dla wolnego strzelca nie jest żadną atrakcją, o ile nie przynosi nowych wyzwań. Więcej emocji i zadowolenia daje poszukiwanie, znajdywanie i wykonywanie zupełnie nowej pracy. Skąd moda na taki typ pracownika? Przede wszystkim umiejętność szybkiego przekwalifikowania się jest poważnym atutem a taki styl pracy daje duże szanse rozwoju.

Lotto?

Z początku jeśli się nad tym zastanowić- pomysł kompletnie bez sensu, bo prawdopodobieństwo zarobienia czegokolwiek na grze w Lotto czy jakiekolwiek inne gry losowe jest raczej mały i nie daje większych szans. Z drugiej jednak strony- codziennie ktoś wygrywa, więc dlaczego nie spróbować? Skreślenie kilku liczb i zawarcie zakładu to niewielkie pieniądze a zysk może być bajeczny. Nie brak niestety rzekomych wizjonerów, którzy twierdzą, że jedne kombinacje liczb powtarzają się częściej niż inne. Apel do zdrowego rozsądku- nie daj się nabrać. Nie ma czegoś takiego jak system wygrywający multilotka. Nie było, nie ma i nie będzie. Jedynym działającym mechanizmem jest rozkład losowy, choć czasem zdarzają się sytuacje takie jak nie dawna w Bułgarii, gdzie dwa losowania pod rząd dały ten sam wynik. Oczywiście, czysta matematyka. A ilość osób, które za kilka złotych potrafią rzekomo wytypować wynik losowania rośnie lawinowo. Ciekawe więc dlaczego głównych wygranych jeszcze nie podzielili między siebie a dają innym za symboliczną złotówkę szanse stania się milionerami. Absurd, prawda? Więc skreślać należy po swojemu, wierząc, że kiedyś los się uśmiechnie i wypadną odpowiednie liczby.

Dodaj komentarz