Jak zainwestować 1000 zł?

Jak zainwestować 1000 zł?

Jak zainwestować 1000 zł?

Inwestowanie dawniej było kojarzone z czymś przeznaczonym jedynie dla poważnych biznesmenów, dysponujących wielkimi sumami pieniędzy. Oczywiście, jeśli mówimy o ogromnych inwestycjach, nadal nie da się tego robić bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Dziś jednak możliwości w tej dziedzinie są o wiele większe. Każdy może inwestować, zapewniając sobie dochód pasywny i sprawiając, że jego oszczędności będą same na siebie pracowały.

Inwestycje wielkie i małe

Możliwości związane z inwestowaniem są dziś tak duże, że nie ma praktycznie żadnego znaczenia to, jak wiele pieniędzy chcemy akurat zainwestować. I tak w każdym przypadku znajdziemy wiele ciekawych możliwości, które zapewnią nam zysk. Oczywiście, w przypadku nieco mniejszych inwestycji nie możemy oczekiwać ogromnych zysków. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie warto o tym pomyśleć, bowiem i tak wynika z tego mnóstwo korzyści.

Dzięki inwestowaniu nawet niewielkich sum sprawiamy przede wszystkim, że nasze pieniądze nie leżą bezużytecznie. Nawet niewielka suma może choć w pewnym stopniu na siebie pracować i generować dodatkowy dochód, albo przynieść nam zyski w inny sposób. Oczywiście, wiele metod inwestowania wymaga czasu. Zazwyczaj nie ma sensu nastawianie się na błyskawiczny zysk, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji mniejszą kwotę.

Czy da się zainwestować małe pieniądze?

Wielu ludzi od razu rezygnuje z wszelkich pomysłów na inwestowanie uważając, że mają za mało pieniędzy. Weźmy na przykład 1000 zł. Z pozoru taka kwota nie wystarczy na żadną poważną inwestycję, która przyniosłaby widoczne zyski. Czy jednak faktycznie tak jest?

Okazuje się, że można znaleźć całkiem sporo ciekawych sposobów na zainwestowanie tysiąca złotych. Fakt, zazwyczaj nie jest to coś, co da nam natychmiastowe i wielkie zyski. Warto jednak o tym pomyśleć. Z jednej strony zawsze jest to znacznie korzystniejsze, niż po prostu odłożenie takich pieniędzy “pod poduszkę”. Oprócz tego przy niższych kwotach można po prostu otworzyć się na różne metody inwestowania i poznać cały ten świat. Oto kilka pomysłów na to, co można zrobić z 1000 zł i jak je zainwestować, aby otrzymać maksymalne zyski.

1. Metale szlachetne

O tym, że metale szlachetne to najlepszy sposób na ulokowanie swoich oszczędności mówi się od dawna. Co prawda dziś możemy znaleźć wiele innych, cennych przedmiotów – jak chociażby wirtualne kryptowaluty – które coraz bardziej przejmują tę rolę. Jednocześnie wielu ludzi nadal ufa głównie takim rzeczom, jak złoto czy srebro. Za 1000 zł można zakupić różne ilości cennych metali.

Złoto

Któż z nas nie kojarzy złota jako synonimu bogactwa i fortuny? Metal ten jest znany od starożytności i praktycznie zawsze uważany był za niezwykle cenny. Mimo ogromnych zmian w światowych gospodarkach i podejściu do bogactwa, status złota nie zmienił się do dziś. Nadal jest to jeden z najcenniejszych kruszców na świecie, a inwestowanie w złoto uważane jest za jeden z najpewniejszych sposobów na osiągnięcie zysków.

Oczywiście, ceny złota są dość wysokie, przez co za 1000 zł nie będziemy w stanie kupić go zbyt wiele. Aktualnie jedna uncja – która stanowi praktycznie podstawową ilość – to wydatek rzędu ponad 7000 zł. Bez problemu można jednak znaleźć mniejsze sztabki. W cenie do 1000 zł powinniśmy być w stanie kupić 3 – 4 gramy złota. Wydaje się, że to bardzo niewiele, ale mimo wszystko jest to pewna inwestycja. Na złocie nadal opierają się całe światowe gospodarki, przez co mamy tutaj pewność, że nigdy nie straci ono na wartości. Jego cena stale rośnie. Czasami zdarzają się nagłe wzrosty, w innych okresach zwiększanie się wartości jest znacznie wolniejsze. Nie zmienia to faktu, że nawet te kilka gramów złota trzymane w domu po pewnym czasie może przynieść nam zysk.

Oprócz tego kupienie takiej ilości złota jest po prostu dobrym sposobem na “schowanie” swoich oszczędności. Jeśli ktoś nie ufa elektronicznym systemom bankowym i nie chce trzymać wszystkich swoich oszczędności na koncie w banku, to jest to dla niego dobre rozwiązanie. Złoto zawsze będzie niezależne od wszelkich zawirowań rynkowych i politycznych.

Srebro

Srebro to drugi, obok złota, najbardziej znany metal szlachetny na świecie. Co prawda nie posiada ono tak dużej wartości jak złoto, ale i tak jest bardzo cenne i świetnie nadaje się do inwestowania. Z racji niższej wartości, za 1000 zł możemy kupić go znacznie więcej. W przypadku srebra dużą popularnością cieszą się monety, szczególnie wśród osób zainteresowanych kupnem mniejszych ilości tego metalu. Moneta o wadze jednej uncji to wydatek rzędu 200 – 300 zł, w zależności od jej rodzaju.

Wielką zaletą srebra jako metalu inwestycyjnego jest to, że jego cena stale rośnie, bowiem ma ono wiele zastosowań we współczesnej gospodarce. Srebro jest niezbędne przy produkcji wielu urządzeń elektronicznych – a jak wiadomo, rynek ten jest i będzie jedną z najważniejszych dziedzin światowej gospodarki. Stosuje się je również w innych branżach – na przykład w medycynie. Ponieważ zapotrzebowanie na srebro stale rośnie, a jego zasoby są ograniczone, jego cena również będzie szła w górę. Kupiona dziś srebrna moneta w ciągu kilku lat może nawet kilkakrotnie zwiększyć swoją wartość. Wiele zależy oczywiście od koniunktury gospodarczej i sytuacji na światowych rynkach. Niemniej srebro, podobnie jak złoto, daje nam tę gwarancję, że na takiej inwestycji przynajmniej nie będziemy stratni.

Miedź

Miedź nie kojarzy się nam raczej z cennym metalem. Jest to w końcu powszechnie występujący materiał, którego ceny są dość niskie. Faktycznie, pod względem wartości miedź nie może raczej równać się ze złotem czy srebrem. Z drugiej strony jest ona bardzo niedoceniana w kwestii inwestowania – a jest to poważny błąd.

Wartość miedzi opiera się na tym, że ma ona całe mnóstwo zastosowań we współczesnym przemyśle. Produkuje się z niej między innymi liczne elementy urządzeń elektrycznych oraz same przewody. Zapotrzebowanie na nią jest ogromne, przez co jej ceny również stopniowo rosną. Miedź jest ponadto dość tania, zatem za 1000 zł możemy kupić jej całkiem sporo. Miedziana moneta o wadze jednej uncji kosztuje około 10 zł. Za około 250 zł możemy kupić sztabkę miedzi o wadze 500 g. Przy takim limicie naszej inwestycji powinniśmy być w stanie kupić kilka kilogramów miedzi. Również w tym przypadku jest to materiał, który raczej nie straci na wartości. Nawet jeśli na rynku następują okresowe wahania cen, prędzej czy później wracają one do zadowalającego poziomu.

Kamienie szlachetne

Skoro mówimy o metalach inwestycyjnych, warto wspomnieć o kolejnej rzeczy która właściwie od zawsze była przedmiotem pożądania i wyznacznikiem bogactwa. Kamienie szlachetne również mogą być ciekawą propozycją dla osób szukających dobrej inwestycji. W tym przypadku trzeba jednak znacznie mocniej zgłębić się w ten temat.

Kamienie szlachetnie to nie tylko brylanty, choć one oczywiście są najcenniejsze. Na Ziemi występuje mnóstwo minerałów które pełnią funkcje ozdobne i które mają ogromną wartość dla człowieka, nawet jeśli w wielu przypadkach nie stosuje się ich w żaden praktyczny sposób. Istnieje ponadto mnóstwo różnych cech i czynników, które mogą mieć wpływ na ostateczną wartość danego minerału. Czasami nawet niewielkie różnice w kolorystyce kamienia sprawiają, że cena będzie znacznie się wahać. Z tego powodu dobrze jest najpierw poczytać o najpopularniejszych kamieniach szlachetnych.

Czy na inwestowaniu w takie rzeczy da się zarobić? Jak najbardziej! Czasami trzeba jednak mocno uzbroić się w cierpliwość, bowiem rynek jubilerski nie zawsze jest tak dynamiczny, jakbyśmy tego chcieli. Kupując kamienie szlachetne należy nastawić się na częste monitorowanie poziomu cen poszczególnych produktów, aby wiedzieć, w którym momencie najkorzystniej można je sprzedać. Wybierając dogodny moment możemy sprzedać kamień nawet za kilkakrotnie wyższe pieniądze niż te, za które go kupiliśmy.

Zbyt na takie kamienie znajdziemy bez problemu. W Polsce działają całe firmy zajmujące się ich skupowaniem. W wielu przypadkach kamienie szlachetne kupi od nas również zwykły jubiler.

2. Przedmioty kolekcjonerskie

Kolekcjonowanie różnych przedmiotów może być zarówno ciekawą pasją, jak i inwestycją. Oczywiście, inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie zawsze wiąże się z bardziej długoterminowymi zyskami. O cenie takich rzeczy decyduje wiele czynników, ale dwa podstawowe z nich to ich rzadkość oraz wiek. W większości przypadków im dany przedmiot jest starszy, tym większą cenę osiąga. Z czasem liczba egzemplarzy niektórych rzeczy dostępnych na rynku maleje, co także ma wpływ na cenę.

W kwestii przedmiotów inwestycyjnych mamy ogromny wybór. Możemy wybierać zarówno wśród tych najpopularniejszych rzeczy, jak i bardziej niszowych.

Monety kolekcjonerskie

To chyba najbardziej oczywista propozycja. Kolekcjonowanie monet to bardzo stare hobby, które w pewnym momencie stało się również sposobem na inwestowanie pieniędzy.

Mamy tu do wyboru dwie opcje. Możemy skupić się na prawdziwych, starych monetach. Wbrew pozorom, zakup monet sprzed kilkuset lat nie musi być ani ogromnym wydatkiem, ani problemem. Nawet na aukcjach internetowych znajdziemy wiele związanych z tym propozycji. Zabytkowe monety dla wielu ludzi są prawdziwym rarytasem, a ich wartość siłą rzeczy stale rośnie. Jest to jednak jedna z najbardziej długoterminowych inwestycji. Czasami na realny wzrost wartości trzeba czekać naprawdę długo.

Alternatywą są monety kolekcjonerskie, emitowane regularnie przez mennice na całym świecie. Takie monety są wypuszczane na rynek w określonym nakładzie, często przy okazji ważnych wydarzeń lub rocznic. Zazwyczaj są one legalnym środkiem płatniczym dopuszczonym do obrotu w danym kraju, choć cena ich zakupu jest znacznie wyższa niż nominał. Wartość w tym przypadku rośnie szybciej, bowiem wielu ludzi skupuje je właśnie w celach inwestycyjnych i kolekcjonerskich. Warto w tym przypadku trzymać rękę na pulsie i śledzić wszystkie emisje takich monet. Czasami trzeba mocno się pośpieszyć, aby w ogóle zdążyć kupić konkretne okazy w momencie ich wypuszczenia do sprzedaży.

Inne propozycje

Propozycji przedmiotów kolekcjonerskich jest tak wiele, że moglibyśmy napisać o nich całe książki, a prawdopodobnie i tak nie wyczerpalibyśmy tego tematu. Ludzie są w stanie kolekcjonować właściwie wszystko. Od nas jednak zależy realna ocena wartości danych przedmiotów i ich potencjału inwestycyjnego.

Osoby mniej doświadczone w inwestowaniu mogą skupić się na tych najpopularniejszych rzeczach. Oprócz monet są to na przykład znaczki pocztowe. Również w tym przypadku warto szukać specjalnych, kolekcjonerskich emisji wypuszczanych na rynek przy różnych okazjach.

Czy dysponując kwotą 1000 zł da się skutecznie inwestować w sztukę? Takie rodzaje inwestycji są przeznaczone głównie dla pasjonatów, choć nie jest powiedziane, że nie da się na tym zarobić. Świat sztuki jest mocno nieprzewidywalny, i dzieło mało znanego aktora które dziś dostępne jest za kilkaset złotych, za jakiś czas może być warte fortunę. Mimo wszystko przy takich kwotach ciężko jest zainwestować w sztukę znanych artystów.

3. Gra na giełdzie

Granie na giełdzie jest niemalże synonimem tego, czym zajmują się profesjonalni inwestorzy. Kupowanie i sprzedawanie akcji firm i spółek to jeden z najbardziej znanych sposobów na inwestowanie pieniędzy. Powszechnie jednak kojarzy się to z wielkim ryzykiem oraz potrzebą przyswojenia sobie ogromnej wiedzy na ten temat. Jak jest naprawdę?

Giełdy papierów wartościowych to faktycznie dość złożony świat, który rządzi się różnymi mechanizmami. Ich poznanie jest konieczne dla każdego, kto chce się tym zajmować świadomie. Wiedza na ten temat jest łatwo dostępna, ale trzeba poświęcić trochę czasu na zgłębienie jej. Oprócz tego dobrym pomysłem jest spróbowanie swoich sił na symulatorze. Nie tracimy w ten sposób pieniędzy, a możemy zdobyć sporo cennego doświadczenia. Pozostaje oczywiście pytanie, czy za 1000 zł można skutecznie inwestować na giełdzie. Faktem jest, że za takie pieniądze nie będziemy w stanie kupić dużej ilości akcji, szczególnie dużych spółek. Z drugiej strony, przy umiejętnym wykorzystaniu nawet 1000 zł może nam zapewnić zyski.

4. Platformy crowdfundingowe

Crowdfunding jest dziś bardzo popularną metodą pozyskiwania finansowania dla firm. Zasady są tu bardzo proste. Firma mająca konkretny projekt do zrealizowania ogłasza się na platformie crowdfundingowej. Zarejestrowani użytkownicy mogą wesprzeć finansowo wybrany projekt, w zamian otrzymując konkretne korzyści. Tego typu zbiórki są dość zróżnicowane, przez co korzyści jakie otrzymamy również mogą się od siebie różnić. Oczywiście, zazwyczaj są one mocno uzależnione również od wysokości zainwestowanej przez nas kwoty. W wielu przypadkach za 1000 zł można jednak sporo zyskać.

Jednym z przykładów crowdfundingu jest sprzedawanie przez spółki i firmy akcji na internetowych platformach. Zasada działania jest tu podobna do gry na giełdzie. Za określoną kwotę kupujemy konkretną liczbę akcji. Warto jednak rozsądnie wybierać spółkę, w którą chcemy zainwestować. Przede wszystkim zazwyczaj warunkiem koniecznym do uzyskania przez firmę zebranych środków jest osiągnięcie określonego pułapu inwestycji. Jeśli niewystarczająco wielu inwestorów zdecyduje się na zakup akcji, pieniądze są zwracane osobom, które już wpłaciły pieniądze. Nie jest to może strata finansowa, ale na pewno zmarnowanie czasu.

Jakie korzyści daje nam posiadanie akcji? W wielu przypadkach wchodzące na rynek spółki gwarantują wypłacanie dywidend od zysków. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że firma w którą zainwestowaliśmy osiągnęła na rynku duży sukces, a my sami posiadamy większą ilość jej akcji, możemy od tego otrzymać naprawdę spore zyski. Sukces na rynku oznacza również wzrost ceny akcji danej firmy. Może się okazać, że akcje które kupiliśmy dziś za 1000 zł, po pewnym czasie będą warte kilkanaście razy więcej. Wszystko zależy jednak od konkretnej firmy i tego, czy rzeczywiście przyniesie ona zysk.

Trudno jest znaleźć niezawodny sposób na ocenę firmy i jej potencjału. Z jednej strony wiele zależy tu od szczęścia. Z drugiej – przed kupieniem akcji warto bardzo dokładnie zapoznać się z opisem danej spółki oraz poczytać nieco na temat rynku, na jakim będzie działać. W ten sposób otrzymamy pewien obraz tego, czy warto w coś inwestować. Ceny takich akcji są zwykle stosunkowo niskie, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli tu zainwestować 1000 zł.

5. Waluty i kryptowaluty

Inwestowanie w waluty obce to nadal bardzo popularna metoda na zysk. Oprócz tego w ostatnich latach prawdziwą rewolucję na rynku przyniosły kryptowaluty, które istnieją co prawda tylko w wirtualnej formie, ale osiągają ogromne wartości. Warto przyjrzeć się obu tym opcjom.

Waluty obce

Na świecie istnieje wiele walut i środków płatniczych. Wartość waluty danego kraju jest uzależniona od bardzo wielu czynników, przez co ceny na tym rynku zmieniają się dość dynamicznie. A dynamiczne zmiany w cenach zawsze są dobrą okazją dla czujnych inwestorów.

Wystarczy tylko prześledzić kursy niektórych najważniejszych walut aby zobaczyć, jak szybko mogą one przybierać lub tracić na wartości. Kupowanie ich w momencie kiedy ceny idą w dół i sprzedawanie, kiedy wartość znów rośnie, to bardzo skuteczna metoda inwestowania. Aby osiągnąć duże zyski, trzeba jednak mocno uzbroić się w cierpliwość. Warto również śledzić sytuację danej waluty.

Cena waluty jest, jak powiedzieliśmy, uzależniona od różnych czynników. Wpływa na nią m.in. sytuacja gospodarcza danego państwa. Odbijają się na niej również wszelkie zawirowania polityczne. Bardziej ryzykowne jest zatem inwestowanie w te waluty, które z różnych powodów są narażone na poważne wahania. Z drugiej strony inwestując jedynie w te stabilne waluty możemy przez długi czas nie doczekać się żadnych zysków.

Kryptowaluty

Kryptowaluty to prawdziwy ewenement, który bardzo mocno zatrząsł w ostatnich latach światowymi finansami. Istniały one już od dawna, ale dopiero kilka lat temu świat rzeczywiście się nimi zainteresował.

Najsłynniejszą kryptowalutą nadal pozostaje Bitcoin, od którego praktycznie wszystko się zaczęło. Mówiąc w skrócie, są to wirtualne waluty, którymi można płacić wszędzie tam, gdzie są akceptowane. Ich główna siła polega na tym, że nie podlegają one żadnej kontroli państwowej i są całkowicie międzynarodowe. Wielu ludzi zaczęło głosić powstanie dzięki nim zupełnie nowego, alternatywnego systemu finansowego.

Niezależnie od tego, czy ktoś uważa kryptowaluty za rewolucję finansową czy też nie, nie da się zaprzeczyć temu, że można bardzo skutecznie w nie inwestować. W początkowym okresie ich istnienia większość ludzi skupiała się na “wykopywaniu” Bitcoinów, czyli pozyskiwaniu tej waluty przy pomocy wykonywania skomplikowanych operacji. Dziś można swobodnie nimi handlować. Rynek kryptowalut w krótkim czasie stał się ponadto bardzo zróżnicowany, dzięki czemu dziś istnieją ich całe tysiące. Oczywiście, nie wszystkie z nich mają realną wartość i nadają się do inwestowania.

Podobnie jak w przypadku zwykłych walut, również tutaj trzeba przede wszystkim trzymać rękę na pulsie. Sytuacja na rynku może zmienić się diametralnie w bardzo krótkim czasie. Znane są przypadki, kiedy wartość danej waluty wzrosła w ciągu kilkunastu dni o kilkaset procent.

6. Inwestowanie w banku

Konto oszczędnościowe

Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie szereg produktów, które mogą być narzędziami do inwestowania. Przykładem są konta oszczędnościowe. Zazwyczaj możemy korzystać z przynajmniej jednego takiego rachunku bezpłatnie, posiadając zwykłe konto osobiste w danym banku.

Wydaje się, że inwestycja rzędu 1000 zł w takim przypadku nie ma większego sensu. Oczywiście, rachunki oszczędnościowe są oprocentowane, dzięki czemu co miesiąc następuje kapitalizacja odsetek, a my otrzymujemy zysk. Problem polega jednak na tym, że w najlepszym wypadku miesięczne odsetki od tysiąca złotych będą wynosiły maksymalnie kilka groszy.

Nie jest to zatem ogromna inwestycja, ale mimo wszystko bardzo pewna rzecz, na której na pewno nie stracimy. Jest to po prostu dobry sposób na przechowanie swoich oszczędności w bezpiecznym miejscu.

Lokaty bankowe

Innym godnym uwagi produktem bankowym są lokaty. Działają one w bardzo prosty sposób. Wpłacając na lokatę pieniądze przekazujemy je bankowi, który następnie przez określony czas obraca nimi na rynkach finansowych. Po upłynięciu danego terminu otrzymujemy nasze pieniądze wraz z ustalonymi z góry odsetkami.

Lokaty są dobrym przykładem pewnej i łatwej inwestycji. W większości banków założenie takiej lokaty nie jest żadnym problemem – zwykle można zrobić to przez internet, bez żadnych formalności. Oprócz tego z góry wiemy, ile tutaj zyskamy. Istnieją też różne typy lokat, różniące się m.in. czasem trwania. Im dłuższa lokata, tym zazwyczaj większy zysk nam przyniesie. Co prawda przy wpłacie 1000 zł zysk również nie będzie zbyt duży, ale jest to kolejny sposób na bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności i sprawienie, że będą one dla nas pracowały.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że 1000 zł nie jest kwotą którą można naprawdę skutecznie zainwestować. Tymczasem wszystko zależy od naszej determinacji i otwarcia się na różne możliwości. Faktem jest, że takie pieniądze prawdopodobnie nie przyniosą nam ogromnych zysków, a nawet jeśli – zwykle będziemy musieli na to nieco poczekać. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj dokładnie na tym polega inwestowanie.

Inwestując jakiekolwiek sumy pieniędzy raczej nigdy nie powinniśmy być nastawieni na szybki i łatwy zysk. Niezależnie od kwoty, inwestowanie jest czymś ryzykownym i czasochłonnym. W przypadku tysiąca złotych można spróbować bardziej bezpiecznych inwestycji aby nieco zarobić, i powiększoną w ten sposób kwotę inwestować nadal.

Kwota 1000 zł wystarczy ponadto do tego, aby wejść w świat inwestowania i bliżej poznać poszczególne narzędzia inwestycyjne. Nawet jeśli nie zarobimy na tym zbyt wiele – lub nawet stracimy część tych pieniędzy – zyskamy bezcenne doświadczenie. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie jest zainteresowany poważnym inwestowaniem, może po prostu sprawić, że jego oszczędności przyniosą mu chociażby minimalny, ale realny zysk.

Dodaj komentarz