Poszukiwanie pracy to często bardzo długi proces. Wiąże się on z wieloma analizami, przemyśleniami, porównywaniem różnych ofert i stanowisk. Należy dobrze zastanowić się, jaka praca będzie sprawiała nam przyjemność, przynosiła satysfakcję, a jakiej z różnych powodów lepiej się nie podejmować, mimo wyższych zarobków. Kiedy w końcu znajdziesz idealną ofertę dla siebie, wysyłasz CV. Oczekiwanie na telefon potencjalnego pracodawcy to kolejna dawka stresu – być może ktoś wysłał lepsze CV, być może to stanowisko już jest zajęte. Telefon w końcu dzwoni, umawiasz się na rozmowę o pracę. Pamiętasz, że zrobienie pierwszego wrażenia wyglądem jest bardzo ważne, jednak na postrzeganie nas przez ludzi wpływa nie tylko ubiór. Każdy, kto stara się o pracę, powinien przed rozmową kwalifikacyjną odpowiednio się do niej przygotować. Warto przeczytać poniższy poradnik, który odpowiada na takie pytania, jak: na jakie słabe strony zwraca uwagę pracodawca? Jak najlepiej przedstawić swoją osobę na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy na różnych stanowiskach ta sama cecha może być wadą i zaletą?
Na jakie słabe strony pracownika zwraca uwagę potencjalny pracodawca?
Nikt z nas nie lubi mówić o swoich słabych stronach. Wolimy prezentować zalety, niż wady. Zwłaszcza w tak stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna. W końcu starasz się o zdobycie pracy, więc swoje wady wolisz jak najlepiej ukryć, zamaskować. Czemu więc pracodawcy konsekwentnie dopytują o słabe strony pracowników? Odpowiedz sobie na takie pytanie: czy osoba, która potrafi przyznać się do swoich wad i ma ich pełną świadomość, jest bardziej wartościowa od tej, która upiera się, że potrafi wszystko robić perfekcyjnie? Oczywiście, że tak! Wbrew pozorom idealny pracownik nie istnieje – każdy z nas ma swoje słabe strony. Ich świadomość i chęć pracowania nad nimi to dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał, że ma do czynienia z osobą pewną siebie, potrafiącą przyznać się do błędu i gotową do dalszego rozwoju.
Przy opowiadaniu o swoich słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej warto wspomnieć właśnie o świadomości ich istnienia oraz chęci pracy nad nimi, rozwoju swoich kompetencji. Nie mów o nadmiernym perfekcjonizmie, pracoholizmie czy wygórowanej ambicji – to utarty schemat, który na pewno nie zrobi wrażenia na Twoim (być może) przyszłym szefie. Ważne oczywiście jest to, aby wady mogły być jednocześnie zaletami. Jak to możliwe? Bardzo łatwo znaleźć kilka takich cech. Na przykład
– nadmierna gadatliwość może być jednocześnie wadą, jeśli stanowisko wymaga pracy w ciszy i skupieniu. Jeśli natomiast ubiegasz się o stanowisko, gdzie nawiązywanie rozmowy z innymi ludźmi jest kluczowym elementem pracy, może być to zaletą.
– przywiązanie do szczegółów to kolejna cecha, która może być odebrana dwojako. Jeśli chcesz zostać księgową, to cecha wręcz wymagana. Jeśli jednak ubiegasz się o stanowisko, gdzie bardziej od dokładności liczy się czas, w jakim zostanie wykonane zadanie, może to być zdecydowaną wadą.
– dokładność może objawiać się jako pracowanie zgodnie z utartymi schematami, według wytycznych. Są stanowiska, które wymagają dokładności, ale są też takie, na których należy wyjść nieco poza schematy i porzucić perfekcjonizm na rzecz nowego pomysłu.
Źródło: http://stapler.pl/szukanie-pracy/gdzie-widzisz-siebie-za-5-lat
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Pierwsze wrażenie robimy wiele razy w życiu. Idąc pierwszy raz na spotkanie z grupą studencką, idąc na pierwszą randkę, czy właśnie na rozmowie o pracę. Ostatni przypadek jest równie stresujący, co dwa poprzednie, jednak ma dużo większy wpływ na nasze dalsze życie. Jeśli ubiegasz się o pracę na wymarzonym stanowisku i chcesz jak najlepiej przygotować się do pierwszej rozmowy z potencjalnym szefem, pamiętaj o zrobieniu jak najlepszego pierwszego wrażenia. Czy wiesz, że nowo poznana osoba podświadomie wyrabia sobie o nas zdanie już w ciągu kilku pierwszych sekund spotkania? Nie musisz nic mówić. Tutaj ogromną rolę poza ubiorem gra także mimika, mowa ciała, sposób, w jaki chodzisz, siadasz czy Twój makijaż.
Jeśli na co dzień jesteś osobą żywiołową, kochasz jaskrawe ubrania i mocny makijaż – musisz na chwilę zrezygnować ze swojego charakterystycznego wyglądu, jeśli ubiegasz się o pracę na przykład na recepcji pięciogwiazdkowego hotelu. Mimo kontrowersji, jakie może wzbudzić ta rada, niestety jest ona prawdziwa. Ubiegając się o pracę, stwórz wrażenie osoby jak najbardziej ułożonej, poważnej, ale też otwartej. Pamiętaj, że Twój szef będzie jeszcze miał okazję poznać Cię lepiej, jednak teraz musisz pokazać mu, że naprawdę warto. Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, pamiętaj, aby przede wszystkim zachowywać się jak najlepsza wersja siebie, a nie udawać kogoś idealnego. Nie chcesz przecież zostać odebrana jako ktoś, kto zachowuje się sztucznie? Nawet jeśli gra aktorska uda Ci się idealnie, wszystkie udawane cechy zweryfikują się w trakcie pracy. Podstawowa zasada to: bądź sobą, bądź pewna siebie (ale nie za bardzo), znaj swoje mocne i słabsze cechy.
Ta sama cecha, różne stanowiska. Czy na jednym może być wadą, a na innym zaletą? Dlaczego?
Zastanawiasz się, czemu na różnych stanowiskach ta sama cecha może być odbierana jako wada lub zaleta? Otóż specyfikacje wykonywanego zawodu są bardzo różne. Na różnych stanowiskach oczekuje się od pracownika wykonywania różnych zadań. Nie martw się, jeśli ktoś powiedział, że nadmierna gadatliwość jest wadą, zwłaszcza jeśli wymienisz ją na rozmowie o pracę. Chęć rozmowy z ludźmi może okazać się decydującą cechą przy poszukiwaniu pracownika na stanowisko na przykład obsługi klienta czy handlowca. Wystarczy Twoje rozgadanie za pomocą różnych szkoleń czy warsztatów nieco podszlifować, a staniesz się najlepszą sprzedawczynią w mieście, dzięki umiejętności rozmowy z klientem! Kolejną wado-zaletą jest dokładność. Tam, gdzie liczy się czas, a na skrupulatność nie zawsze jest miejsce, perfekcjonizm może być odebrany negatywnie. Jeśli jednak stanowisko, które Cię interesuje wymaga dbałości o szczegóły – konieczenie wspomnij o tym na rozmowie o pracę!